Velké africké dobrodružství s českým průvodcem

25 dní - Jižní Afrika, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Viktoriiny vodopády

Velké africké dobrodružství - NOVINKA pro rok 2021

s českým průvodcem 10. 9. - 6. 10. 2021


Vydejte se s námi na velkou cestu po jižní Africe: od okouzlujícího Kapského Města přes vyprahlé pouště Namibie, rezervace plné zvěře v Botswaně a Zimbabwe až po majestátní Viktoriiny vodopády. V průběhu naší expedice vylezete na Stolovou horu, poplujete kanoí po řece Orange, zdoláte písečné duny v Namibii, zažijete skutečné safari,  stanete před majestátními Viktoriiny vodopády a budete stopovat ohrožené nosorožce.

Co s námi zažijete?

 • Za 24 dní projedete 4 země jižní Afriky - JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe
 • Kapské Město - Stolová hora, mys Dobré naděje... Kapské Město vás uchvátí
 • Západní kapské pobřeží, Namaqualand - nekonečná příroda
 • Plavba po Orange River - do nitra divočiny
 • Fish River Canyon - druhý největší kaňon na světě
 • poušť Namib - procházka v poušti i vyjížďka terénním vozem
 • Duny Sossusvlei, kaňon Sesriem
 • Kaňonem Kuiseb přes NP Naukluft - nejstarší poušť na světě
 • Swakopmund - německá civilizace na pobřeží Atlantiku
 • Spitzkoppe
 • Poběží koster - není opuštěnější místo na zemi
 • Cape Cross - kolonie desetitisíců lachtanů, jedna z největších na světě
 • NP Etosha - safari, které jinde nezažijete
 • Caprivi Strip, aneb zelená Namibie
 • Delta řeky Okavango - botswanský klenot
 • Solná pláň Makgadikgadi - ticho, ticho a ticho
 • NP Chobe - safari na člunu
 • Viktoriiny vodopády - jejich majestátnost poznáte až přímo u vodopádů
 • NP Hwange - safari v soukromé rezervaci
 • Matopos - kouzelná hornatá krajina a stopování nosorožců

Cena zájezdu zahrnuje: letenku Praha - Kapské Město // Johannesburg - Praha, 24x ubytování, stravování (24x snídaně, 18x oběd, 17x večeře), vstupy do všech uvedených národních parků a rezervací (Cape Point - mys Dobré naděje, Fish River Canyon, soukromá rezervace v poušti Namib, Sossusvlei, Sesriem, NP Etosha, NP Chobe, NP Victoria Falls, NP Hwange, Matobo), safari a další aktivity dle programu, českého průvodce

Program

1. - 3. den Kapské Město

Odlet z Prahy pravidelnou linkou s jedním přestupem, druhý den přílet do Kapského Města. Bude následovat transfer do lodže, ubytování a odpoledne se již setkáme se svým africkým průvodcem a po úvodní informační schůzce vyrazíme zkoumat krásy Kapského Města a okolí. Za tento den a půl budeme mít čas zdolat pěšky slavnou Stolovou horu. Druhý den navštívíte Cape Point a mys Dobré naděje, vyhlášený Waterfront s jeho obchody a restauracemi a rybářské městečko Hout Bay.

4. den Západní pobřeží JAR

Ráno po snídani opustíme Kapské Město a pohledem přes zátoku se rozloučíme s majestátní Stolovou horou. Budeme projíždět regionem Swartland a po západním pobřeží až do oblasti Namaqualandu. Nocleh bude v chatce na pobřeží.

 • Strava: snídaně - večeře

5. den Orange River Namibie

Dnes překročíme hranici do Namibie a čeká nás krátký přejezd do kempu na břehu řeky Orange. Tady si dáme rychlý oběd a nasedneme do kanoí a vydáme se na plavbu po nejdelší řece Jižní Afriky, která tvoří přirozenou hranici mezi JAR a Namibií. V pozdním odpoledni se vrátíme do kempu a strávíme večer u ohně na břehu řeky.

6. den Fish River Canyon Namibie

Po snídani vyrazíme k Fish River Canyon. Tento kaňon je 161 km dlouhý, 27 km široký a 550 m hluboký. Tyto úctyhodné parametry z něj dělají druhý největší kaňon na světě. Zastavíme se na vyhlídkách podél hrany kaňonu a při pohledu do něj se vám bude tajit dech. Kaňon leží ve velmi suché oblasti Namibie, řeka je zde obvykle tekoucí v období března a dubna a v období sucha zbydou v korytě řeky jen jednotlivá jezírka. Přespíme ve stanech nedaleko kaňonu.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

7. den Poušť Namib Namibie

Vydáme se po krásné cestě do nitra pouště Namib. Naším domovem na následující dvě noci bude Greenfire Desert Camp v 7000 ha rozlehlé soukromé rezervaci, která je součástí rezervace Namibrand Nature Reserve. Najdete zde mnoho rostlin a živočichů, kteří se dokonale přizpůsobili nutnosti přežít v poušti. Kemp je postaven na krásném místě pod velkými balvany a je obklopený kopci a písečnými dunami.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

8. den Poušť Namib Namibie

Ráno vyrazíme na procházku po rezervaci s průvodcem. Nejteplejší část dne přečkáme odpočinkem v kempu, osvěžená najdeme v malém bazénu. Odpoledne vyrazíme na vyjížďku otevřeným terénním vozem, pokusíme se najít přímorožce, psy ušaté a další obyvatele místní pouště. Nakonec najdeme místo s nekonečným výhledem a den zakončíme pohledem na západ slunce s chlazeným nápojem v ruce.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

9. den Sossusvlei Namibie

Po snídani se vydáme přímo k nejvyhlášenějšímu dunovému poli Sossusvlei. Písečné duny kolem této pánve dosahují výšky přes 200 metrů a najdete zde nejstarší i nejvyšší písečnou dunu na světě. Neexistuje snad typičtější obrázek Namibie, než tyto načervenalé duny. Poslední část cesty pojedeme pouštním pískem, takže přesedneme do otevřených džípů. Poté, co zdoláme jednu z nejvyšších písečných dun na světě, se vrátíme ke svému náklaďáku, zastavíme se u kaňonu Sesriem a budeme pokračovat k našemu kempu v poušti.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

10. den Duny - Swakopmund Namibie

Dnes nás čeká krátký přejezd kaňonem Kuiseb a přes park Naukluft. Národní park Namib Naukluft patří k největším parkům v Africe a chrání jednu z nejstarších pouští na zemi. Čekají nás dramatické scenérie a nádherné výhledy. Odpoledne dorazíme do přímořského města Swakopmund, kde se pohodlně ubytujeme v lodži, kde strávíme další dvě noci.

Swakopmund je oblíbené dovolenkové město v Namibii. Město se rozkládá od ústí řeky Swakop až do okolních pouští. Ulice lemují palmy, oceán zase promenády. Najdete zde krásné pláže a podnebí je zde mírnější než ve vnitrozemí. To vše dělá ze Swakopmundu opravdu lákavou zastávku při cestě po Namibii.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

11. den Swakopmund Namibie

Dnes budete mít volný den. Lodge ve Swakopmundu bude ideálním výchozím bodem. Po snídani se budete moct vydat do města a užít si jeho pláže, trhy, obchůdky a restaurace, nebo zvolit některou z fakultativních aktivit (tandemový seskok, čtyřkolky v poušti ...). Večer si dopřejeme večeři v některé z místních vyhlášených restaurací.

 • Strava: snídaně

12. den Spitzkoppe - Namibie

Po snídani vyrazíme směrem na sever po Pobřeží koster (Skeleton Coast). Po cestě se zastavíme v lachtaní rezervaci Cape Cross, která je jednou z nejpočetnějších lachtaních kolonií na světě. Dále budeme pokračovat do vnitrozemí. Pojedeme pouští k obřím žulovým balvanům, z nichž se ten největší tyčí 600 metrů nad okolní krajinou. Odpoledne budeme mít čas prozkoumat balvany i tajná zákoutí a jeskyně. Kempovat budeme na úpatí skal.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

13. - 14. den Etosha Namibie

Dnes pojedeme do národního parku Etosha. Tento nejznámější národní park Namibie je na severu země a pokrývá území o rozloze téměř 23.000 km2. V jeho centru se rozkládá pánev Etosha, mělké vnitrozemské jezero o rozměrech cca 110 x 60 km, které vyschlo před miliony let. Jeho dno je pokryté stříbřitě bílým pískem a dalo název i národnímu parku. Etosha znamená "velké bílé místo". Nekonečná pánev stříbřitého písku, nad kterou se honí prašní víry a na obzoru se objevují přeludy a fatamorgány.

Žije zde přes 110 druhů savců a více než 300 druhů ptáků. V období sucha se vše živé stahuje k napajedlům a návštěvníci mají ideální možnost je pozorovat. V Etoshe si postavíme kemp a odpoledne vyrazíme na safari. Navečer se vrátíme do svého kempu, posadíme se na "číhanou" k napajedlu a vyzkoušíme své štěstí. Druhý den budeme pokračovat národním parkem Etosha a opět strávíme noc v kempu uvnitř parku. Jednu z večeří si dáme v restauraci v parku na vlastní náklady.
 • Strava: snídaně - oběd - večeře

15. den Caprivi Namibie

Dnes za sebou zanecháte vyprahlou pouštní krajinu a pojedete na sever do pásma zelené vegetace oblasti Caprivi. Tento večer budete kempovat na břehu řeky Okavango

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

16. - 17. den Delta Okavango Botswana

Dnes nás čeká krátký přesun na kraj delty Okavango. Náš pohodlný kemp se nachází na břehu laguny a bude nám sloužit jako základna pro vyjížďky na tradičních domorodých kánoích mokoro. Čekají nás procházky v buši, piknik v divočině i odpočinek u bazénu.

V této odlehlé oblasti strávíme dvě noci.


Delta řeky Okavango nepochybně patří mezi nejkrásnější místa Afriky. Řeka Okavango se ztrácí v písku pouště Kalahari a tvoří zde největší vnitrozemskou deltu na světě.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

18. den Maun Botswana

RPo snídani se vydáme na cestu do Maunu, hlavního města Delty. Zde doplníme zásoby a budeme pokračovat kousek za město do pohodlného kempu na břehu řeky Boteti. Odpoledne můžete strávit třeba relaxací u bazénu, nebo drinkem v baru.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

19. den Nata Botswana

Ráno si vychutnáme poklidnou snídani, dopoledne můžou zájemci navštívit místní vesnici a poté se vydáme přes rozlehlou solnou pánev Makgadikgadi do kempu v oblasti Nata.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

20. den Kasane - Victoria Falls Botswana

Dnes vyrazíme na sever přes rezervace v oblasti Chobe až do města Kasane, které leží na hranici se Zimbabwe. Čeká nás safari na lodi po řece Chobe, která je známá velkou koncentrací zvěře. V pozdním odpoledni překročíme hranici a budeme pokračovat do nedalekého Victoria Falls. Následující dvě noci strávíme v pohodlí lodže.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

21. den Viktoriiny vodopády Zimbabwe

Dnes se podíváme na jeden z přírodních divů světa - Viktoriiny vodopády. Jsou na seznamu světového dědictví organizace UNESCO. Jejich šířka je přes 1700 metrů a voda padá z více než stometrové výšky. (Vstupné k vodopádům je zahrnuto v ceně programu.)

Zbytek dne můžete věnovat různým aktivitám, které se zde nabízejí (výlet vrtulníkem nad vodopády, lodí po řece Zambezi, raftování, bungee jumping, safari na slonech...). Tyto aktivity nejsou v ceně programu. Na večeři si zajdete společně do restaurace (na vlastní náklady).
 • Strava: snídaně

22. den Hwange Zimbabwe

Po čase stráveném ve městě se opět vydáme do divočiny. Čeká nás krátký přesun do národního parku Hwange, který je s rozlohou přes 14 500 km2 největší v Zimbabwe. V národním parku žije přes 100 druhů savců a téměř 400 ptačích druhů. Zdejší populace slonů patří k největším na světě. Čeká nás zde safari v otevřeném voze a noc strávíme v kempu.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

23. den Bulawayo - Matobo Zimbabwe

Dnes se přesuneme na jih, kde nás přivítají široké ulice druhého největšího města Zimbabwe Bulawayo. Odsud budeme pokračovat do národního parku Matobo, kde se odpoledne vydáme pěšky stopovat nosorožce. Národní park Matobo je na seznamu světového dědictví UNESCO. Najdete zde početnou populaci nosorožců dvourohých i tuponosých, kteří se zde úspěšně množí. Park se nachází v oblasti hor Matobo a kromě nosorožců je vyhlášený jedinečnou krajinou posetou skalnatými kopci, výběžky a obrovskými balvany, které zde po staletí vytvořila eroze.

Přenocování v kempu v národním parku.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

24. den Limpopo Botswana

Dnes budeme pokračovat dále na jih, překročíme ještě jednou hranice zpět do Botswany. Odpoledne budeme mít čas na procházku okolní buší. Kemp si postavíme v soukromé rezervaci v údolí řeky Limpopo.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

25. den Návrat do Johannesburgu Jihoafrická republika

Po snídani se již vydáte na zpáteční cestu do Johannesburgu, kam dorazíte v pozdním odpoledni a ubytujete se v lodži. Poslední večer v Africe.


26. - 27. den Odlet z Johannesburgu do Prahy

Snídaně v lodži, volný den na odpočinek před cestou či nákupy, transfer na letiště a odlet s přestupem do Prahy.

Termíny a ceny


Cena za osobu

10. 9. - 6. 10. 2021


Cena je uvedena za osobu, včetně letenek, ubytování, doprovodu českého průvodce, vstupů a aktivit uvedených v programu, stravy dle programu.


109.500 Kč

Poptávka / rezervace

Vyplňte základní údaje a my se vám obratem ozveme zpět.