Uganda

Nedotčená Afrika, gorily v džungli

Expedice Uganda

"Perla Afriky", jak Ugandu po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchil. Čeká vás jedinečná příroda, množství zvěře, a přátelské obyvatelstvo. Pokud hledáte zemi, která je nedotčená turistikou, autentická a jedinečná, pak Ugandu musíte navštívit a to teď... než ji objeví masová turistika. Deštný prales Ugandy je jedním z posledních míst na světě, kde žijí horské gorily - najdete tu posledních asi 300 goril - polovinu světové populace.

Program

1. den Entebbe - Lake Mburo

Odjezd z hotelu Lake Heights v Entebbe v 8:00 hodin ráno. Vydáme se západním směrem. Po cestě se dnes zastavíme na tržišti s bubny i ovocem a také přímo na rovníku. V odpoledních hodinách dorazíme do národního parku Lake Mburo, kde bude čas na safari a večer budeme kempovat na břehu jezera. To v praxi znamená, že si postavíme tábor a zpocení a unavení usneme ve stanech na lehátkách. Naše první skutečná africká noc.

 • snídaně, oběd, večeře

2. den Bwindi - neprostupná džungle

Včerejšek byl opravdový první den v Ugandě, na rozkoukání, na sžití s náklaďákem a řidičem, na pochopení, že tahle cesta nebude žádná sranda, nebo naopak velká legrace. Jsme v rovníkové Africe, co si navaříme, to si taky sníme. Dnes se probudíme u jezera Mburo a vydáme se na první naše ugandské safari. Když to jen trochu půjde tak vyrazíme na pěší safari, ať slyšíme a cítíme divočinu, kvůli které jsme sem přijeli. Po návratu sbalíme tábor a hurá do kopcovité krajiny, plné banánovníkových plantáží, malých roztroušených vesniček a údolíček zahalených mlhou. Dnešním cílem je národní park Bwindi Impenetrable Forest. A zase postavit kemp, už to trochu umíme, ale to vůbec neznamená, že budeme zpocení a unavení méně, než včera. Jsme ale jen kousek od pásma velkých goril a kdo se na ně bude chtít podívat (a zaplatí 600 USD permit) bude mít šanci se s nimi setkat.

 • Snídaně, oběd, večeře

Národní park Bwindi Impenetrable Forest

Národní park Bwindi Impenetrable Forest se nachází asi 450km západně od Kampaly. Skrývá patrně největší atrakci, kterou může Uganda nabídnout: můžete zde stopovat a spatřit vzácné divoce žijící horské gorily. V Bwindi žije asi polovina světové populace horských goril, která se scvrkla přibližně na pouhých 650 jedinců. Kromě goril chrání tento národní park také jednu z největších souvislých lesních oblastí ve Východní Africe, která zahrnuje horský i nížinný les. Není tedy překvapivé, že je od roku 1994 na seznamu památek Světového dědictví UNESCO. Nesetkáte se zde jen s gorilami, tento rozlohou poměrně malý národní park (cca 330km2) je domovem celé řady dalších druhů zvířat, stromů i rostlin, mnoho z nich je endemických.

3. - 4. den Horské gorily

Tyhle dva dny budou hodně závislé na tom, kolik se nás vydá za gorilami a na který den se nám podaří získat permit. Pokud se rozhodneme už před odletem, budeme mít větší jistotu, že permit mít budeme a na kdy. Počet míst je na každý den velmi omezený a je tedy lepší nečekat s rozhodováním až na místo.

Kdo nepůjde za gorilami má samozřejmě náhradní program a den, kdy na gorily nepůjde nikdo je k dispozici výlet na nádherné horské jezero Bunyoni (2 000 m.n.m.). Je poseto desítkami zelených ostrůvků a obklopeno zelenými kopci, jejichž svahy jsou pokryté terasovitými políčky. Další čas budeme mít vyplněný procházkami po okolí, návštěvou místních vesnic nebo třeba pozorováním nespočetných druhů ptactva, které žije na okraji pralesa.

 • snídaně, oběd, večeře

5. - 6. den NP Queen Elizabeth - stromoví lvi

Už jsme v Ugandě pár dnů. Už víme, co to obnáší. Zvykli jsme si na to, že nám nikdy nic neuschne, že tu je tropické podnebí a všude je ta šílená červená hlína, která má tendenci zamazat všechno. Máme ji na kalhotách, tričkách, na čepicích. Už víme, jak dobré bylo, že jsme poslechli a vzali si na každý den suché ponožky. V horách jsme si trochu odpočinuli a vydáme se za travnatými pláněmi národního parku Queen Elizabeth. Tohle není Masai Mara, tohle není Serengeti. Sen zamíří jen pár lidí denně a my si postavíme tábor v jednom z velmi odlehlých míst. Jsme tu kvůli lvům šplhajícím na stromy. Naděje 50 na 50, takže docela vysoko. Ale v parku nejsou jenom lvi. Potkáme buvoly, hrochy, vodušky a další antilopy, ptactvo všeho druhu a sem tam nějakého hada.

 • snídaně, oběd, večeře

7. den Šimpanzi v NP Queen Elizabeth

Sbalit ráno po snídani kemp je už pro nás rutina. Za ten týden v Africe jsme získali fortel, už víme za co kde vzít, kam patří kdejaká tyčka a jak poskládat stan. I dnes ještě zůstaneme v národním parku Queen Elizabeth. Se 2 000 km2 rozlohy (téměř na chlup jako okres Klatovy) je to dost velký park, abychom v něm ještě jeden den vydrželi. Asi těžko dokážeme uvidět a nafotit všech 600 druhů ptáků, kteří tu poletují. Dnes máme políčeno na šimpanze v oblasti Maramagambo Forest, kde šimpanzí klan operuje. Zkusíme je vypátrat. Odpoledne popojedeme k roklině Kyamabura Gorge, kde postavíme svůj kemp.

 • snídaně, oběd, večeře

8. den Pohoří Rwenzori - Měsíční hory

Uvidíme. Možná si dnes posuneme budíček a trochu si po ránu zalenošíme. Složíme tábor, naložíme náklaďák a vyrazíme z národního parku na ugandský venkov. Projedeme spoustou vesniček, kde náš náklaďák vyvolá poprask. Když budeme chtít v některé z nich zastavíme a projdeme se, abychom viděli, jak žije ugandský venkov. Pak se vydáme k horám, na úbočí hor Rwenzori. Nejvyšší vrcholek Rwenzori (Měsíčních hor) dosahuje výšky přes 5 000 m.n.m. Čas od času jeho vrcholky pokryje sníh. My ale budeme stavět tábor na úbočí, v tropickém pralese, a na ty zasněžené vrcholky budeme jenom koukat.

 • snídaně, oběd, večeře

9. den Murchinson Falls - po stopách Nilu

Den plný nástrah. Nejhorší cesty, jaké poznáme během naší expedice. Nejnáročnější přesun. Už jsme ledacos zažili a říkali jsme, že tak špatné cesty snad nikde jinde nejsou. Ale jsou. Právě tady, na cestě z hor k vodopádům Murchinson Falls. Až večer budeme stavět tábor, budeme toho mít plné zuby. Ale jsme na expedici, na expedici v Africe, tak nám asi fňukání nepomůže. Nikdo za nás stany nepostaví a spát pod širákem tady moc nejde.

 • snídaně, oběd, večeře
Murchinson Falls je největší národní park v Ugandě a je pojmenovaný podle dramatických vodopádů na řece Nil. Řeka je zde domovem stovek hrochů, krokodýlů i vodních ptáků. V jižní části parku najdete primáty a jeho severní část zase obývají velká africká zvířata.

10. den Murchinson Falls - šimpanzi u Viktoriina Nilu

Jsme už na třetím místě, kde žijí šimpanzi ve volné přírodě. Už dvakrát jsme se je snažili najít a možná jsme je už dvakrát našli a moc se nám za nimi nechce. Pak bychom dali náhradní program, ale pokud jsme je zatím neviděli, tady máme poslední šanci. Velmi časně ráno vyrazíme s průvodcem a budeme šimpanzí klan stopovat. Pak se vrátíme do kempu na snídani. Sbalíme kemp a vyrazíme k vodopádům. Nil se tu snaží dostat do velmi úzké průrvy. Pobudeme nějaký čas u vodopádů a v okolí a pak se posuneme na sever parku, kde budeme dnešní noc kempovat. Jsme v Africe jedenáctý den a už nám to trochu leze na nervy. Potřebujeme trochu orazit, ale moc to nepůjde. Ještě tři dny, tři místa, pár set kilometrů. To přece dáme. Kvůli tomu jsme se sem trmáceli. Navíc jsme zase v zóně afrického safari, takže je na co se těšit.

 • snídaně, oběd, večeře

11. den Ziwa - domov nosorožců

Když se Nil prodral úžlabinou Murchison Falls, rozlil se trochu do šíře a zklidnil se. To nám dává možnost nasednout hned po svítání na člun a vydat se na jeho hladinu. Ještě před plavbou jsme sbalili tábor a naložili všechno na náklaďák. Ten pojede po břehu Nilu, aby nás na konci plavby naložil na palubu. Budeme mít nutkání plivnout do řeky a představovat si, že za nějaký čas naše sliny uvidí bájný Luxor a pyramidy v Káhiře.

Na konci plavby nás bude čekat náš náklaďák. Vyjedeme ven z národního parku a přesuneme se do nosorožčího útulku Ziwa. Tenhle projekt má ambici vrátit divoké nosorožce do volné přírody v Ugandě.

 • snídaně, oběd, večeře

12. den Jinja

Předposlední den v Africe. Kdo chce a zaplatí si malý poplatek, může jít stopovat s průvodcem nosorožce. Pak naposledy sbalíme kemp, naložíme naposledy do náklaďáku a přejedeme do městečka Jinja. Tady se ubytujeme ve stálém kempu, odstraníme červenou hlínu ze svých těl a v relativním pohodlí si znovu připomeneme, co jsme zažili. Večer (pokud nám to ponorková nemoc dovolí) vyrazíme na poslední rozlučkovou večeři (na vlastní účet) a přespíme poslední africkou noc.

 • snídaně, oběd

13. den Jinja - Entebbe

Všechno jednou končí a i naše expedice končí. Poslední oficiální snídaně a pak volné dopoledne na břehu řeky Nil. To můžete využít pro některou z nabízených volitelných aktivit (např. rafting) a kolem 14. hodiny se vyráží na cestu zpět do Entebbe. Budete dovezeni do hotelu Lake Heights, odkud jste první den vyráželi (předpokládaný příjezd kolem 17. hodiny).

Pokud byste chtěli stejný den odlétat, můžete se nechat dovézt na letiště, počítejte s tím, že zde budete nejdříve v 18 hodin.

 • snídaně

Termíny a ceny

Expedice Uganda - nejen za gorilami


2020


Cena za expedici je uvedena bez mezinárodní letenky a ubytování před a po expedici. Vyrážíme každou druhou neděli. Letenky a ubytování před a po expedici vám rádi nabídneme dle aktuálních cen.

V ceně není zahrnutý permit ke gorilám. Vstup ke gorilám potvrzujeme v okamžiku rezervace podle aktuálních cen a volné denní kapacity. Povolení ke gorilám je fakultativní.54.500 Kč

Tuto expedici pořádáme také s českým průvodcem. Podrobnosti najdete zde.

Poptávka

Vyplňte základní údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.