Self-drive-napříč Jižní Afrikou

14 nocí dobrodružství - self-drive aneb auto je součástí zážitků

Poznejte Jihoafrickou republiku mimo turistické trasy v autě po své vlastní ose. Prožijete proslulé Kapské město plné zábavy a dobrých restaurací, projedete si skvostnou Panorama Route a užijte si safari v soukromé rezervaci Mohlabetsi. Trek po hřebenu Dračích hor bude nezapomenutelný zážitek. Poslední chvíle pak třeba proválejte na pláži Indického oceánu. Zájezd je možné upravit dle vašich osobních preferencí.

Co za 14 dní (a nocí) v Jižní Africe zažijete?
 • Kapské Město a okolí - Stolová hora, mystický Mys Dobré naděje, tučňáci...
 • Atmosféra kraje vína kousek za Kapských Městem - ochutnávky i piknik v zahradách
 • Panorama Route - Blyde River Canyon, Bourke´s Luck Potholes a mnohem víc přírodních krás
 • Safari v soukromé rezervaci Mohlabetsi uvnitř Krugerova NP - nejen safari, ale i skvělé jídlo a atmosféra
 • Trek v Dračích horách - jen vy a nádherné hory
 • Odpočinek na pláži Indického oceánu na závěr dovolené

Program

1. den Odlet z Prahy / Vídně


2. den Kapské Město - seznamte se

Kolem poledne přílet do Kapského Města. Po vyřízení celních formalit na vás bude v příletové hale čekat řidič. Odveze vás do hotelu, kde se ubytujete. Zbytek dne můžete využít k odpočinku po cestě, procházce podél oceánu, nebo se vydat do centra Kapského Města a projít si vyhlášený Waterfront. 

3. den Kapské Město a Stolová hora

Po snídani v hotelu vás vyzvedne průvodce a vydáte se na půldenní prohlídku Kapského Města včetně návštěvy jeho dominanty - Stolové hory. Lanovkou s otáčející se kabinkou vyjedete na její vrchol a odsud se vám otevře výhled nejen na celé město pod vámi, ale také na velkou část pobřeží Kapského poloostrova. Po procházce na vrcholu Stolové hory sjedete dolů a vyrazíte na prohlídku města. Během prohlídky nevynecháte malajskou část Bo-kaap nebo kapskou pevnost (Castle of Good hope). 

 • snídaně

4. den Mys Dobré naděje - za sny dávných mořeplavců

Po snídani v hotelu se setkáte se svým průvodcem a vyrazíte společně celodenní výlet po Kapském poloostrově. Přes luxusní čtvrti Camps bay a Clifton přijedete do rybářské vesnice Hout Bay - jedna z nejstarších rybářských vesnic Kapska. V přístavu budete mít možnost nakoupit suvenýry. Z Hout Bay vystoupáte podél pobřežních skal po Chapman's Peak Drive - nádherná vyhlídková silnice vedoucí směrem na Cape Point. Chapman´s Peak drive je často vyhlašována jako jedna z nejkrásnějších silnic na světě. Útesy a výhledy na moře s nekonečným oceánem a pobřežím v okolí Hout Bay jsou nezapomenutelné. Pak už se pomalu přiblížíte k NP Mys Dobré naděje. Mys Dobré naděje je rozlehlý národní park na "konci" Afriky. Zde leží mystický mys Dobré naděje, nejjihozápadnější cíp Afriky, a útes Cape Point (maják). Je to místo, které se stalo symbolem námořních cest a objevování nejen Afriky, ale především námořních cest do Indie. Mys Dobré naděje byl pro dávné mořeplavce nadějí na návrat domů. Na zpáteční cestě je naplánována zastávka v Simon's Town, kde navštívíte známou rezervaci tučňáků. Projdete se po lávkách nad plážemi, kde tato roztomilá zvířátka žijí. Pozorování těchto ptáků, jak se kolíbají při chůzi, vyvolá úsměv na tváři i dlouho po návratu domů. Návrat zpět do Kapského Města v podvečerních hodinách a volný program.

 • snídaně

Simon´s Town je malé přímořské městečko s klasickou (holandskou) architekturou, v jehož blízkosti se usadila největší kolonie tučňáků na africkém kontinentu (více než 2 300 tučňáků).
Cape Point - tento bod je podstatně zajímavější než samotný mys Dobré naděje. Tvoří ho asi 300 metrů vysoká skála, na kterou doráží bouřlivé vlnobití obou oceánů Atlantického a Indického (podle pověry), které se právě na tomto místě setkávají. Nahoru vyjedete lanovkou. Dívat se do volného oceánu nebo přes zátoku False Bay na africkou pevninu je nezapomenutelný zážitek. Často se tu ale mění počasí, které někdy přináší hustou mlhu nebo opravdu silný vítr.
Mys Dobré naděje leží v chráněné krajinné oblasti Cape of Good Hope Nature Reserve založené roku 1939. Tento mys tvoří poměrně nenápadná skála, o kterou se tříštivě rozbíjejí velké vlny Atlantického oceánu. Tyčí se zde kříž na paměť Bartolomea Diase, který mys roku 1488 obeplul jako první.

5. den: Vinice a víno

Po snídani v hotelu vás znovu vyzvedne průvodce a vydáte se společně na prohlídku vinařského kraje, při které samozřejmě nesmí chybět ani ochutnávky vína a oběd formou pikniku na jedné z vinic. První zastávka bude v městečku Stellenbosch, odkud pak budete pokračovat na ochutnávku vína do La Motte Wine Estate a následně na procházku do městečka Franschhoek. Následuje oběd ve Warwick Wine Estate a další ochutnávka v Delheim Wine Estate.

 • snídaně - oběd

Stellenbosch - V tomto krásném historickém městečku můžete obdivovat krásné domy v holandském, gregoriánském a viktoriánském stylu. Je známé i pod názvem Město dubů. Stellenbosch byl založen roku 1679 druhým kapským guvernérem Simonem van der Stellem a tudíž je druhým nejstarším městem v zemi, hned po Kapském Městě.

Franschhoek - Toto údolí osídlilo v roce 1694 několik francouzských hugenotských rodin, které s sebou přinesly své znalosti a zálibu ve víně a vytvořily zde příjemné místo. Proto má většina zdejších farem a vinic francouzská jména. Městečko, ležící pouhou hodinu jízdy od Kapského města umožní svým návštěvníkům proniknout do tajů historie a výroby vína, doplněné ochutnávkami. Podél hlavní cesty leží krásné upravené historické domy s restauracemi a obchůdky v kvetoucích zahradách. Na konci této cesty je "Památník Hugenotů", který byl postaven na počest příchodu francouzských osadníků. Navštívit můžete i Hugenot Memorial Museum, kde je výstava ukazující historii a život francouzských přistěhovalců.

6. den Safari začíná

Ráno vás vyzvedne řidič a odveze vás na letiště k přeletu do Hoedspruitu. Po příletu si vyzvednete auto. Po vlastní ose dojedete do Mohlabetsi Safari Lodge 4* (cca 10 km po silnici k bráně + 8 km po prašné cestě uvnitř rezervace) - soukromé rezervace, která je součástí Krugerova národního parku. 

Po ubytování následuje chvilka odpočinku u bazénu nebo na baru a kolem 16:00 vyrazíte na své první večerní safari v otevřených vozech s profesionálním rangerem - safari trvá cca 2-2,5 h. Po setmění návrat do lodge, kde již bude připravena večeře. Zažijte "Boma" večeři u otevřeného ohně. Posezení pod noční oblohou za zvuků prskajícího dřeva a vzdálených (nebo blízkých?) zvuků buše bude jedním z velkých afrických zážitků. Po večeři můžeme posedět na terase a pozorovat okolní buš. Na safari máte zajištěné stravování formou plné penze.

 • snídaně - oběd - večeře

Krugerův národní park byl založen v roce 1898 a je tvořen přibližně dvěma miliony hektarů rozmanité krajiny, rozlohou se téměř vyrovná státu Izrael. Kromě celé "velké pětky" (slon, nosorožec, buvol, lev, leopard) zde najdete 147 druhů savců, přes 500 ptačích druhů, stromy, které patří k nejstarším na Zemi (3 000 let staré baobaby), největšího afrického hada, nilské krokodýly a přes 100 druhů plazů. Krugerův národní park je legendou mezi africkými rezervacemi. Kdo podlehne jeho kouzlu, musí se sem vracet. Žádné dvě návštěvy nejsou stejné, každá část parku vás zaujme jinou krajinou, příroda se mění podle ročního období i denního času.

7. - 8. den Safari - v otevřeném autě 4x4 i pěšky

Před svítáním brzký budíček - malé občerstvení (káva, čaj, sušenky) a odjezd na ranní safari (cca 2 - 2,5 h). Po východu slunce kolem cca 9 hodiny se vrátíte do lodge, kde se bude podávat pozdní snídaně (brunch). Zbytek dopoledne můžete pozorovat zvířata a ptáky z terasy nebo relaxovat a číst si u bazénu. Následuje oběd v přírodě s výhledem do okolní krajiny. Po obědě můžete posedět u kávy nebo si ještě odpočinout a kolem 16:00 odjezd na odpolední safari v otevřených vozech s profesionálním rangerem stejně jako předchozí den. Po návratu večeře. Během safari vystoupíte z auta, abyste si užili pěší safari. Budete hledat zvěř a pravidelně dělat zastávky, aby vás mohl průvodce zasvětit do základů přežití v buši. Při pěším safari uvidíte to, co vám z auta uniklo. Uslyšíte mnohé zvuky a buš se nám bude zdát náhle nebezpečnější než ze sedadla v autě.

 • snídaně - oběd - večeře

Soukromá rezervace nabízí opravdové safari v otevřených vozech 4x4 s rangerem. Zážitky jsou velmi intenzivní a na rozdíl od běžného státního safari máte k dispozici osobního řidiče/rangera, jednotlivé vozy jsou propojené vysílačkami, takže ranger má neustálý přehled, kde se zvířata pohybují. Máte tak větší šanci vidět "Velkou 5". Servis soukromé rezervace je na vysoké úrovni od ubytování, přes jídlo až po safari. Safari v soukromé rezervaci patří k nejsilnějším zážitkům - noční ticho přerušované zvuky zvěře, obloha plná hvězd, nádherná panenská příroda a skvělá jídla a vína.

9. den Blyde River Canyon - Panorama Route

Ráno vás čeká ještě poslední soukromé safari a snídaně. Třeba budete mít štěstí a uvidíte některá zvířata, která se vám předchozí dny schovávala. Dopoledne opustíte Mohlabetsi a vydáte se směrem za krásami vyhlášené Panorama Route. Vyrazíte ven z Krugeru a postupně zastavíte u výhledu na třetí největší kaňon na světě - Blyde River Canyon, odtud budete pokračovat k Bourke's Luck Potholes, kde vás čeká procházka k podivuhodným "hrncům" vyhloubeným divokou vodou ve skále. Cestou se ještě zastavíte u výhledu God's Window. Navečer dorazíte do  hotelu Mt. Sheba, kde strávíte další noc. V ceně je dnes luxusní večeře servírovaná v hotelové restauraci. 

 • snídaně - večeře

10. den Mt. Sheba - luxus v krásném prostředí

Dnes žádný shon a spěch. Po snídani můžete vyrazit na některou z vytyčených tras na rozlehlém hotelovém pozemku. "Hotelová zahrádka" má rozlohu české vesnice s okolními polnostmi. Kolem hotelu je nádherná kopcovitá krajina a vy můžete vyrazit kterýmkoliv směrem - na vyhlídku na vrcholky nebo k vodopádu do údolí. Pokud jste včera nestihli ospalé městečko Pigrim´s rest nebo některou část Panorama route, tak dnes to můžete stihnout. Také si můžete přispat a odpočívat u hotelového bazénu. V ceně máte ubytování s polopenzí.

 • snídaně - večeře

Užijte si dnešní den na pohodu

Dnešní den je o vaší chuti odpočívat u bazénu, vyrazit na trek po okolí nebo si vezmete auto a objedete vodopády a další přírodní poklady v okolí, které jste nestihli předchozí den.
11. den Do Dračích hor

Po snídani vyrazíte autem - čeká Vás nejdelší přejezd vašeho zájezdu (cca 550 km, 7-8 hod jízdy), ale odměna bude stát za to. Odpoledne se před vámi rozevřou vrcholky majestátních Dračích hor. Zaparkujete auto pod "kopcem" a posledních 5 kilometrů cesty do horské lodže vás převeze ranger v terénním autě (nebo můžete jít pěšky a nechat si odvézt jen zavazadla). Nahoře vás čeká ubytování uprostřed opuštěné nádherné přírody s výhledy na okolní hory. Do západu slunce si můžete sednout na baru nebo na terasu u svého srubu a dopřát si sklenku výborného jihoafrického vína jako odměnu. V obou případech se vám otevřenou nádherné výhledy na dominantu Dračích hor - Amphiteatre. Můžete se těšit na večeři, která bude skvostná. "Paní domácí" je skvělá kuchařka.

 • snídaně - večeře

12. - 13. den Dračí hory - treky a panoramata

Nad lodží se tyčí nádherné hory, která vás zvou k procházce. Tyto dva dny jsou tu jen pro vás. Po několika trasách můžete vyrazit na treky (2 - 6-ti hodinové) nebo se zajdete podívat na tisíce let staré skalní kresby Sanů. Budete se toulat po stezkách Dračích hor, kde nepotkáte za celý den ani živáčka, společnost vám budou dělat jenom paviáni a supi. Supi budou často létat pod vašimi hlavami - vydáte-li se na vrcholky hor, budete pozorovat jejich hnízdiště hluboko pod vámi. Celé dva dny budete nerušeně obdivovat krásu místních hor a okolní přírody. Pro zájemce o vyjížďku v koňském sedle jsou u lodže stáje a můžete se do okolí vydat i na koních (za příplatek). 

 • snídaně - večeře

14. den Indický oceán

Po snídani se sbalíte a procházkou sejdete dolů do údolí (nebo vás odveze ranger autem). Přesednete se svého auta a vydáte se směrem k Indickému oceánu přes oblast Natal Midlands. Cestou se můžete zastavit v muzea Nelsona Mandely nebo vám dáme tip na velmi unikátní restauraci na trase. Odpoledne dorazíte do lodge na břehu Indického oceánu. Z balkonu svého pokoje nebo z terasy se budeme moct zadívat do mořských vln a relaxovat.  

 • snídaně

15. den Koupání v Indickém oceánu

Vaše africká dovolená se pomalu chýlí ke konci. Na závěr si odpočinete na pláži u Indického oceánu. Můžete se projít do nedalekého městečka na oběd a poslední nákupy. Z vašeho pokoje se díváte na Indický oceán a necháte odpočinout nohám po předchozích trecích

 • snídaně

16. den Návrat domů

V Durbanu na letišti vrátíte auto a odletíte domů. Podle leteckého spojení dorazíte domů buď stejný den večer nebo druhý den.

Termíny a ceny


Termín dle vašeho přání


Cena zahrnuje: letenku Praha - Kapské město / Durban - Praha v optimální knihovací třídě, přelet Kapské město - Hoedspruit, půjčení auta (Toyota Corolla nebo podobné vč. pojištění), ubytování ve dvoulůžkovém pokoji dle programu, stravu dle programu, doprovod kvalifikovaného anglicky mluvícího průvodce v Kapském městě, vstupy do všech uvedených národních parků a rezervací

Aktivity dle programu (pokud není uvedeno jinak) - například:
* návštěva vinařské farmy v Kapsku
* průvodcovaná prohlídka Kapského Města
* Stolová hora
* mys Dobré naděje
* pěší safari v soukromé rezervaci
* safari v otevřeném džípu v soukromé rezervaci
* treky v Dračích horách
Základní zdravotní pojištění ERV (dříve Evropské cestovní pojišťovny)
Zákonné pojištění CK proti úpadku


Cena nezahrnuje:

Nápoje a stravu kromě uvedených, osobní výdaje a spropitné, připojištění (storno, zavazadla, odpovědnost...)

98.500 Kč

Poptávka / rezervace

Zarezervujte si místo včas. Rezervaci vám potvrdíme e-mailem.