Uganda - nejen za gorilami
Na safari do Ugandy s českým průvodcem - gorily nejen v mlze

Uganda - nejen za gorilami s českým průvodcem

"Perla Afriky" - tak Ugandu nazval Winston Churchil po návratu ze své africké cesty v roce 1908. Čeká vás jedinečná příroda, množství zvěře, a nesmírně přátelské obyvatelstvo - a to vše nezasažené masovou turistikou. Deštný prales Ugandy je jedním z posledních míst na světě, kde žijí horské gorily - najdete tu posledních asi 300 goril - 

polovinu světové populace. Připravte se na mnohá překvapení a improvizace, která z expedice do Ugandy udělají životní zážitek. Uganda je opravdovým surovým a dosud neopracovaným diamantem Afriky. 

1. den Praha - Entebbe

Po setkání na letišti v Praze odletíte pravidelnou linkou s jedním přestupem do Entebbe (v případě zájmu je možné zajistit letenku z Vídně). Přílet do Entebbe ve večerních hodinách. Po absolvování vstupních formalit transfer do hotelu, ubytování a nocleh.

2. den Entebbe - Lake Mburo

Odjezd z hotelu Lake Heights v Entebbe v 8:00 hodin ráno. Vydáme 

se západním směrem. Po cestě se dnes zastavíme na tržišti s bubny iovocem a také přímo na rovníku. V odpoledních hodinách dorazíme do národního parku Lake Mburo, kde bude čas na safari a večer budeme kempovat na břehu jezera. To v praxi znamená, že si postavíme tábor a zpocení a unavení usneme ve stanech na lehátkách. Naše první skutečná africká noc

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

3. den Bwindi - neprostupná džungle

Včerejšek byl opravdový první den v Ugandě, na rozkoukání, na sžití s náklaďákem a průvodcem, na pochopení, že tahle cesta nebude žádná sranda, nebo naopak velká legrace. Jsme v rovníkové Africe, co si navaříme, to si taky sníme. Dnes se probudíme u jezera Mburo, sbalíme kemp a vydáme se na  další ugandské safari. Když to jen trochu půjde tak vyrazíme na pěší safari, ať slyšíme a cítíme divočinu, kvůli které jsme sem přijeli. Poté opustíme park a vydáme se do kopcovité krajiny, plné banánovníkových plantáží, malých roztroušených vesniček a údolíček zahalených mlhou. Dnešním cílem je národní park Bwindi Impenetrable Forest. A zase postavit kemp, už to trochu umíme, ale to vůbec neznamená, že budeme zpocení a unavení méně, než včera. Jsme ale jen kousek od domova vzácných horských goril. 


Národní park Bwindi Impenetrable Forest
Národní park Bwindi Impenetrable Forest se nachází asi 450km západně od Kampaly. Skrývá patrně největší atrakci, kterou může Uganda nabídnout: můžete zde stopovat a spatřit vzácné divoce žijící horské gorily. V Bwindi žije asi polovina světové populace horských goril, která se scvrkla přibližně na pouhých 650 jedinců. Kromě goril chrání tento národní park také jednu z největších souvislých lesních oblastí ve Východní Africe, která zahrnuje horský i nížinný les. Není tedy překvapivé, že je od roku 1994 na seznamu památek Světového dědictví UNESCO. Nesetkáte se zde jen s gorilami, tento rozlohou poměrně malý národní park (cca 330km2) je domovem celé řady dalších druhů zvířat, stromů i rostlin, mnoho z nich je endemických.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

4. - 5. den Horské gorily

Jeden z těchto dní nás čeká zážitek, kvůli kterému jsme vážili cestu až do daleké Ugandy - trek za horskými gorilami. Rozdělíme se do malých skupinek a pod vedením místních stopařů se vydáme do pralesa. Stejně jako většinu těch nejlepších zážitků si i tento musí člověk zasloužit - připravte se na dobrodružnou cestu těžko prostupnou džunglí ... ale odměna v podobě času stráveného s rodinou goril jistě bude stát za to.
Druhý den pobytu v této oblasti si uděláme výlet výlet k nádhernému horskému jezeru Bunyoni (2 000 m.n.m.). Je poseto desítkami zelených ostrůvků a obklopeno zelenými kopci, jejichž svahy jsou pokryté terasovitými políčky. Další čas budeme mít vyplněný procházkami po okolí, návštěvou místních vesnic nebo třeba pozorováním nespočetných druhů ptactva, které žije na okraji pralesa.
Stravování: snídaně, oběd, večeře

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

6. - 7. den NP Queen Elizabeth - stromoví lvi

Už jsme v Ugandě pár dnů. Už víme, co to obnáší. Zvykli jsme si na to, že nám nikdy nic neuschne, že tu je tropické podnebí a všude je ta šílená červená hlína, která má tendenci zamazat - v případě, že je sucho, tak zaprášit - všechno. Máme ji na kalhotách, tričkách, na čepicích. V horách jsme si trochu odpočinuli a vydáme se za travnatými pláněmi národního parku Queen Elizabeth. Tohle není Masai Mara, tohle není Serengeti. Sen zamíří jen pár lidí denně a my si na dva dny postavíme tábor v jednom z velmi odlehlých míst. Jsme tu kvůli lvům šplhajícím na stromy. Naděje 50 na 50, takže docela vysoko. Ale v parku nejsou jenom lvi. Potkáme buvoly, hrochy, vodušky a další antilopy, ptactvo všeho druhu a sem tam nějakého hada.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

8. den Pohoří Rwenzori - Měsíční hory

Ráno složíme tábor, naložíme náklaďák a vyrazíme z národního parku na ugandský venkov. Projedeme spoustou vesniček, kde náš náklaďák vyvolá poprask. Když budeme chtít, tak v některé z nich zastavíme a projdeme se, abychom viděli, jak žije ugandský venkov. Pak se vydáme k horám Rwenzori. Nejvyšší vrcholek Rwenzori (Měsíčních hor) dosahuje výšky přes 5.000 m.n.m. Čas od času jeho vrcholky pokryje sníh.
Uděláme si procházku přes vesnice, která nás zavede k vyhlídce na Měsíční hory. Tady nás čeká oběd formou pikniku. Odpoledne se přesuneme z hor k městečku Fort Portal.
Stravování: snídaně, oběd, večeře

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

9. den Murchinson Falls - po stopách Nilu

Den plný nástrah. Nejhorší cesty, jaké poznáme během naší expedice. Nejnáročnější přesun. Už jsme ledacos zažili a říkali jsme, že tak špatné cesty snad nikde jinde nejsou. Ale jsou. Právě tady, na cestě z hor k vodopádům Murchinson Falls. Až večer budeme stavět tábor, budeme toho mít plné zuby. Ale jsme na expedici, na expedici v Africe, tak nám asi fňukání nepomůže. Nikdo za nás stany nepostaví a spát pod širákem tady moc nejde.


Murchinson Falls je největší národní park v Ugandě a je pojmenovaný podle dramatických vodopádů na řece Nil. Řeka je zde domovem stovek hrochů, krokodýlů i vodních ptáků. V jižní části parku najdete primáty a jeho severní část zase obývají velká africká zvířata.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

10. - 11. den Murchinson Falls - šimpanzi u Viktoriina Nilu

Velmi časně ráno vyrazíme na trek s průvodcem a budeme stopovat šimpanze. Pak se vrátíme do kempu, sbalíme ho a autem vyrazíme k vodopádům Murchinson. Nil se tu snaží dostat do velmi úzké průrvy, odkud padá do 40 metrové hloubky. Pobudeme nějaký čas u vodopádů a v okolí a pak se posuneme na sever parku, kde budeme dnešní noc kempovat.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

12. den Ziwa - domov nosorožců

Když se Nil prodral úžlabinou Murchison Falls, rozlil se trochu do šíře a zklidnil se. To nám dává možnost nasednout hned po svítání na člun a vydat se na jeho hladinu. Ještě před plavbou jsme sbalili tábor a naložili všechno na náklaďák. Ten pojede po břehu Nilu, aby nás na konci plavby naložil na palubu. Budeme mít nutkání plivnout do řeky a představovat si, že za nějaký čas naše sliny uvidí bájný Luxor a pyramidy v Káhiře.
Na konci plavby nás bude čekat náš náklaďák. Vyjedeme ven z národního parku a přesuneme se do nosorožčí rezervace Ziwa. Tenhle projekt má ambici vrátit divoké nosorožce do volné přírody v Ugandě.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

13. den Jinja

Předposlední den v Africe. Kdo chce a zaplatí poplatek, může jít stopovat s průvodcem nosorožce. Pak sbalíme kemp, naposledy naložíme do náklaďáku a přejedeme do městečka Jinja. Tady se ubytujeme ve stálém kempu, odstraníme červenou hlínu ze svých těl a v relativním pohodlí si znovu připomeneme, co jsme zažili. Večer (pokud nám to ponorková nemoc dovolí) vyrazíme na poslední rozlučkovou večeři (na vlastní účet) a přespíme poslední africkou noc.

  • Strava: snídaně - oběd

14. den Jinja - Entebbe

Všechno jednou končí a i naše expedice končí. Poslední oficiální snídaně a pak volné dopoledne na břehu řeky Nil. To můžete využít pro některou z nabízených volitelných aktivit (např. rafting) a kolem 14. hodiny se vyráží na cestu zpět do Entebbe. Pojedeme do hotelu Lake Heights, odkud jsme první den vyráželi (předpokládaný příjezd kolem 17. hodiny), kde se osvěžíme před odletem domů. Pozdě večer transfer na letiště a odlet.

  • Strava: snídaně

15. den Přílet do Prahy

Termíny a cenyTermín připravujeme


Cena zájezdu zahrnuje popsaný program včetně letenky, stravování a českého průvodce. V ceně není zahrnutý permit ke gorilám. Vstup ke gorilám potvrzujeme v okamžiku rezervace podle aktuálních cen a volné denní kapacity. Povolení ke gorilám je fakultativní.


89.990 Kč

Poptávka / rezervace

Napište nám a my se vám obratem ozveme.