Uganda - nejen za gorilami

Na safari do Ugandy s českým průvodcem - gorily nejen v mlze

Uganda - nejen za gorilami s českým průvodcem

"Perla Afriky" - tak Ugandu nazval Winston Churchil po návratu ze své africké cesty v roce 1908. Čeká vás jedinečná příroda, množství zvěře, a nesmírně přátelské obyvatelstvo - a to vše nezasažené masovou turistikou. Deštný prales Ugandy je jedním z posledních míst na světě, kde žijí horské gorily - najdete tu posledních asi 300 goril - polovinu světové populace. Připravte se na mnohá překvapení a improvizace, která z expedice do Ugandy udělají životní zážitek. Uganda je opravdovým surovým a dosud neopracovaným diamantem Afriky.

1. den Praha - Entebbe

Po setkání na letišti v Praze odletíte pravidelnou linkou s jedním přestupem do Entebbe (v případě zájmu je možné zajistit letenku z Vídně). Přílet do Entebbe ve večerních hodinách. Po absolvování vstupních formalit transfer do hotelu, ubytování a nocleh.


2. den Entebbe - Lake Mburo

Odjezd z hotelu Lake Heights v Entebbe v 8:00 hodin ráno. Vydáme se západním směrem. Po cestě se dnes zastavíme na tržišti s bubny i ovocem a také přímo na rovníku. V odpoledních hodinách dorazíme do národního parku Lake Mburo, kde bude čas na safari a večer budeme kempovat na břehu jezera. To v praxi znamená, že si postavíme tábor a zpocení a unavení usneme ve stanech na lehátkách. Naše první skutečná africká noc.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

3. den Bwindi - neprostupná džungle

Včerejšek byl opravdový první den v Ugandě, na rozkoukání, na sžití s náklaďákem a průvodcem, na pochopení, že tahle cesta nebude žádná sranda, nebo naopak velká legrace. Jsme v rovníkové Africe, co si navaříme, to si taky sníme. Dnes se probudíme u jezera Mburo, sbalíme kemp a vydáme se na  další ugandské safari. Poté opustíme park a vydáme se do kopcovité krajiny, plné banánovníkových plantáží, malých roztroušených vesniček a údolíček zahalených mlhou. Dnešním cílem je národní park Bwindi Impenetrable Forest. A zase postavit kemp, už to trochu umíme, ale to vůbec neznamená, že budeme zpocení a unavení méně, než včera. Jsme ale jen kousek od domova vzácných horských goril.

Národní park Bwindi Impenetrable Forest
Národní park Bwindi Impenetrable Forest se nachází asi 450km západně od Kampaly. Skrývá patrně největší atrakci, kterou může Uganda nabídnout: můžete zde stopovat a spatřit vzácné divoce žijící horské gorily. V Bwindi žije asi polovina světové populace horských goril, která se scvrkla přibližně na pouhých 650 jedinců. Kromě goril chrání tento národní park také jednu z největších souvislých lesních oblastí ve Východní Africe, která zahrnuje horský i nížinný les. Není tedy překvapivé, že je od roku 1994 na seznamu památek Světového dědictví UNESCO. Nesetkáte se zde jen s gorilami, tento rozlohou poměrně malý národní park (cca 330km2) je domovem celé řady dalších druhů zvířat, stromů i rostlin, mnoho z nich je endemických.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

4. - 5. den Horské gorily

Jeden z těchto dní nás čeká zážitek, kvůli kterému jsme vážili cestu až do daleké Ugandy - trek za horskými gorilami. Rozdělíme se do malých skupinek a pod vedením místních stopařů se vydáme do pralesa. Stejně jako většinu těch nejlepších zážitků si i tento musí člověk zasloužit - připravte se na dobrodružnou cestu těžko prostupnou džunglí ... ale odměna v podobě času stráveného s rodinou goril jistě bude stát za to.
Pokud budou všechny naše povolenky až na 5. den, tak strávíme 3. den cesty u nádherného horského jezera Bunyoni (2 000 m.n.m.). Je poseto desítkami zelených ostrůvků a obklopeno zelenými kopci, jejichž svahy jsou pokryté terasovitými políčky. Další čas budeme mít vyplněný procházkami po okolí, návštěvou místních vesnic nebo třeba pozorováním nespočetných druhů ptactva, které žije na okraji pralesa.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

6. - 7. den NP Queen Elizabeth - stromoví lvi

Už jsme v Ugandě pár dnů. Už víme, co to obnáší. Zvykli jsme si na to, že nám nikdy nic neuschne, že tu je tropické podnebí a všude je ta šílená červená hlína, která má tendenci zamazat - v případě, že je sucho, tak zaprášit - všechno. Máme ji na kalhotách, tričkách, na čepicích. V horách jsme si trochu odpočinuli a vydáme se za travnatými pláněmi národního parku Queen Elizabeth. Tohle není Masai Mara, tohle není Serengeti. Sen zamíří jen pár lidí denně a my si na dva dny postavíme tábor v jednom z velmi odlehlých míst. Jsme tu kvůli lvům šplhajícím na stromy. Naděje 50 na 50, takže docela vysoko. Ale v parku nejsou jenom lvi. Potkáme buvoly, hrochy, vodušky a další antilopy, ptactvo všeho druhu a sem tam nějakého hada.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

8. den Pohoří Rwenzori - Měsíční hory

Ráno složíme tábor, naložíme náklaďák a vyrazíme z národního parku na ugandský venkov. Projedeme spoustou vesniček, kde náš náklaďák vyvolá poprask. Přejedeme kanál Kazinga, který spojuje Edwardovo a Georgovo jezero, mineme Kasese a uděláme si zastávku na oběd s vyhlídkou na Rwenzori Mountains (Měsíční hory), jejichž vrcholky dosahují nadmořské výšky přes 5000 metrů. Budeme pokračovat do kraje čajových plantáží a přenocujeme v blízkosti Port Fortal.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

9. den Masindi

Den plný nástrah. Nejhorší cesty, jaké poznáme během naší expedice. Nejnáročnější přesun. Projedeme malebnou krajinou čajových plantáží v okolí Port Fortal a budeme pokračovat na sever. Odměnou za náročnou cestu nám bude nocleh - stany vyměníme za pohodlí hotelu.


Murchinson Falls je největší národní park v Ugandě a je pojmenovaný podle dramatických vodopádů na řece Nil. Řeka je zde domovem stovek hrochů, krokodýlů i vodních ptáků. V jižní části parku najdete primáty a jeho severní část zase obývají velká africká zvířata.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

10. - 11. den Murchinson Falls - šimpanzi u Viktoriina Nilu

Ráno vyrazíme do národního parku Murchinson Falls, kde nás čeká stopování šimpanzů. V tomto národním parku nás čekají dvě noci. Podíváme se k vodopádům Murchinson Falls, které tvoří řeka NIl, snažící se tu dostat do velmi úzké průrvy, odkud padá do 40 metrové hloubky. Pobudeme nějaký čas u vodopádů a v okolí a pak se posuneme na sever parku. Další den vyrazíme na safari na severním břehu Nilu.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

12. - 13. den Kalagala Falls

Časně ráno opustíme národní park Murchinson Falls a vydáme se na jih směrem do Jinji, do blízkosti pramene Bílého Nilu. Řeka zde vytéká z Viktoriina jezera. Poslední dvě noci strávíme v kempu a budete mít možnost zvolit jednu z řady aktivit, které se zde nabízejí (fakultativně): raftování, bungee, plavby lodí, jízda na koni ...

  • Strava: snídaně - oběd - večeře, snídaně - oběd

14. den Jinja - Entebbe

Všechno jednou končí a i naše expedice končí. Po snídani se vydáme na cestu zpět do Entebbe. Pojedeme do hotelu Lake Heights, odkud jsme první den vyráželi, kde se osvěžíme před odletem domů. V noci transfer na letiště a odlet.

  • Strava: snídaně

15. den Přílet do Prahy

Termíny a ceny31. 1. - 15. 2. 2021


Cena zájezdu zahrnuje popsaný program včetně letenky, stravování a českého průvodce. V ceně není zahrnutý permit ke gorilám. Vstup ke gorilám potvrzujeme v okamžiku rezervace podle aktuálních cen a volné denní kapacity. Povolení ke gorilám je fakultativní.


92.500 Kč

Poptávka / rezervace

Napište nám a my se vám obratem ozveme.