Namibie fotogenická

Barvy pouště, hra světel a stínů

Namibie fotogenická


Namibie je zemí nekonečných pouští, které hrají všemi barvami. Poušť vás nepřestane udivovat bohatsvím života, který v této nehostinné krajině přežívá. Je to země, kde slovo "prostor" dostává úplně jiný rozměr než jsme zvyklí. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Během naší expedice do Namibie projedete tuto zemi celou, od jihu k severu. Navštívíte nejvyhlášenější "atrakce" jako je Sossusvlei, Fish River Canyon nebo NP Etosha, a zároveň se často budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů. Čeká vás mimo jiné NP Kgalagadi, poušť Namib, pobřežní Swakopmund, nejznámější písečná duna Sossusvlei, Walwis Bay, kaňon Sesriem, safari v národním parku Etosha a mnoho dalších zajímavostí.

Program

1. den Windhoek

Ve 14 hodin se sejdete na recepci a vyrazíte na prohlídku Windhoeku. Budete mít možnost si hlavní město Namibie prohlédnout při projížďce s průvodcem. Díky německé koloniální nadvládě a diamantovým dolům je v Namibii pořádek a působí jako bohatá země, ve které je německý "ordnung". To je pravda, ale také je to země s početnou skupinou nejchudších. Dnes okusíte oba póly

sociálního žebříčku. Večer si společně se zbytkem výpravy zajdete na večeři do jedné z typických místních restaurací (na vlastní náklady), kde začnete hlouběji pronikat do namibijské kultury, zvyků a historie.

2. den Windhoek - Kalahari Bush Camp

Po snídani necháte město daleko za zády a vydáte se na jih na nekonečné otevřené pláně pouště Kalahari - váš zájezd do Namibie opravdu začíná. Cesta povede odlehlými farmářskými městečky. V některém z nich se zastavíte a ochutnáme africký venkov a jeho poklidné životní tempo. Již kus za Windhoekem se dostanete mimo turistické trasy a budete jen vy a Namibie. Odpoledne, po asi 565 km jízdy, dorazíte do kempu, kde se utáboříte uprostřed písečných dun. Postavíte si poprvé, a za asistence vašeho průvodce, stany a budete mít čas pozorovat jedinečný západ slunce v poušti. Konečně jste v poušti pod nekonečnou africkou oblohou.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

3. den Kalahari - Kgalagadi Transfrontier Park

Po snídani se přesunete do nedalekého národního parku Kgalagadi Transfrontier, který se rozkládá na území Jihoafrické republiky a Botswany. Překročíte hranici a vstoupíte do národního parku z jihoafrické strany. Tato rezervace má rozlohu přes 3,6 miliónů hektarů a představuje jednu z největších chráněných oblastí na světě. Park je proslulý zejména výskytem gepardů, vzácných lvů s černou hřívou a nádherných přímorožců - velkých pouštních antilop, které se staly symbolem parku. Třeba se vám podaří spatřit nejen tyto ikony, ale i komické neposedné surikaty a mnoho druhů ptáků včetně vzácných dravců. Celý den strávíte na safari v tomto přírodním skvostu a budete hledat úlovky pro naše fotoaparáty a kamery. Večer si postavíte stany v jednom z kempů uvnitř parku.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

4. den Kgalagadi - Fish River Canyon

Dnes vás čeká velmi brzký budíček ještě před východem slunce, a vyrazíte na další safari dobrodružství. Snad najdete ta zvířata, která včera unikala. Po rozednění se vrátíte do kempu na vydatný brunch. Posilněni sbalíte kemp a vrátíte se zpět do Namibie, kde pokračuje váš zájezd. Pojedete po jedné z nejkrásnějších silnic (spíše cest) v Kalahari, budete přejíždět řadu písečných dun, ze kterých se nabídnou fantastické výhledy na okolní poušť. Náklaďákem pojedete přes Keetmanshoop až ke kaňonu Fish River vzdálenému asi 440 km. Fish River Canyon je považován za druhý největší na světě. Až se nabažíte výhledy do kaňonu shora, přesunete se do cíle dnešní cesty - k horkým pramenům Ai-Ais na jeho dně. Ai-Ais je oázou v poušti na dně kaňonu Fish River Canyon v jeho jižní části. Vyvěrají zde prameny horké až 60 st. To je místo pro naše dnešní kempování.

Nikde v Africe nenajdete nic takového, jako je Fish River Canyon. Rybí řeka, která se vlévá do řeky Orange 70 km od ústí kaňonu, hloubila tuto strž po celé věky. Výsledek je ohromující. Lze ho porovnat pouze s Grand Canyonem v Arizoně - je totiž druhým největším kaňonem na světě. Rokle měří 160 km na délku a 27 km na šířku, hloubka je až 550 m. Nejstarší usazeniny na dně jsou odhadovány na stáří 2,5 miliardy let.
 • Strava: snídaně - oběd - večeře

5. den Fish River Canyon - Aus

Ráno se projdete po dně kaňonu a pak vyrazíte po odlehlých silnicích k nejjižnějšímu bodu vaší cesty: k řece Orange. Řeka Orange tvoří hranici mezi Namibií a Jihoafrickou republikou. Jako zelený had se vine pruh vegetace kolem řeky jinak suchým a zdánlivě spáleným hraničním pohořím. Dáte si oběd u řeky, a kdo bude chtít, může si i vykoupat. Po obědě vyrazíte do pouště Namib. Dnešním cílem vašeho poznávacího zájezdu bude šarmantní městečko Aus, kde budete kempovat. Dnes ujedeme zhruba 310 km.

Název "Namib" vznikl z místních jazyků a znamená "nesmírný" nebo "velká prázdnota" a není daleko od pravdy. Poušť se rozléhá na 50 000 km² v délce ca 1600 km podél Atlantského oceánu. Poušť Namib je tak významná pro Namibii, že dala název celé zemi. Její šířka (od západu na východ) se pohybuje od 50 do 160 km. Částí zasahuje také do jihozápadní oblasti Angoly. Namib rozděluje řeka Kuiseb na přibližně dvě stejné části. Zatímco pro severní část jsou typické skalnaté útesy, propasti a štěrková pole, pro jižní je charakteristický písek a písečné duny.
 • Strava: snídaně - oběd - večeře

6. den Aus - Lüderitz - Kolmanskop - Aus

Časně ráno vyrazíte přes pouštní pláně k Atlantskému oceánu. Vaše dnešní první zastávka bude ve "městě duchů" Kolmanskop. Dříve zde byl prosperující diamantový důl, město prosperovalo a mělo kasino i divadlo, avšak od vytěžení dolu v roce 1956 je Kolmanskop opuštěný. Některé domy byly opraveny, nad většinou z nich ale pomalu ale jistě přebírá vládu všudypřítomný pouštní písek. Projdete si "hlavní promenádu", nebo ji spíš probrodíte pískem; a budete pokračovat do malého přístavního města Lüderitz. Lüderitz se nachází na extrémně nehostinném pobřeží Atlantiku, které portugalský mořeplavec Bartolomeo Dias nazval Areias do Inferno ("Pekelné písky"). Na své první plavbě kolem Afriky roku 1487 se v zátoce dnešního Lüderitzu 5 dní schovával před nepříznivým počasím. O několik měsíců později při zpáteční plavbě zde vztyčil kamenný kříž. Projdete si malebný Lüderitz a určitě se podíváme k Diasovu kříži. Portugalské námořní cesty kolem Afriky budou vaším tématem, které nepřestává fascinovat ani po 500 letech. Putování pouští vás zavede na místo, kde se žijí stáda divokých pouštních koní. Odpoledne se vrátíte do vnitrozemí do pohodlí vašeho kempu v Aus. Dnes ujedeme pohodových 140 km.

 • Strava: snídaně - večeře

7. - 8. den Poušť Namib

Dnešní den začnete poklidným ránem a procházkou do města. Pak se vydáte na cestu do srdce pouště Namib. Čekají vás nekonečné pláně, červené písečné duny a kamenné hory - jednoduše pastva pro oči i objektivy fotoaparátů. Následující dvě noci strávíte v odlehlém kempu pod "romantickým" skalnatým masivem. Je to kouzelné místo, které samo o sobě je zážitkem. Východ i západ slunce tu rozehrají pohádkovou hru barev a stínů. Kemp se nachází na území rezervace Namib Rand Nature Reserve, která má rozlohu přes 200 000 hektarů a patří k největším soukromým rezervacím v jižní Africe. Vznikla spojením několika farem, mezi kterými byly postupně odstraněny ploty, aby mohla zvěř volně migrovat po co největším území. Tato rezervace chrání unikátní faunu a flóru jihozápadní části pouště Namib. Krajina je velmi rozmanitá: od písečných dun přes travnatou poušť až po izolované horské hřebeny. Vyskytují se zde velká stáda přímorožců, antilop skákavých, zeber, dále zde také můžete spatřit třeba kudu, hyeny a šakaly.
Během těchto dvou dní vás v rezervaci Namib Rand čeká pěší, noční i denní safari, kdy budete mít dostatek času a příležitostí se zblízka seznámit s místní jedinečnou přírodou. Budete překvapeni rozmanitostí a barevností pouště. Z Ausu do srdce Namibu je to pouhých 230 km. Odměnou bude další den strávený jen a jen v panenské přírodě.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

9. den Sossusvlei

Časně ráno vyrazíte přes zdánlivě nekonečné pouštní pláně do kaňonu Sesriem a k nejvyšším písečným dunám na světě Sossusvlei vzdálených pouhých 200 km. Nejprve prozkoumáte kaňon pěšky. Opustíte náklaďák a přesednete do "terénní bestie" 4x4. Vyrazíte k dunám a vyzkoušíte si, jaké to je zdolávat tyto nádherné hory písku, abyste na vlastní kůži pochopili jejich velikost. Pocítíte ostré slunce a pochopíte beznaděj každého, kdo by se zde ocitl bez vody a auta. Místní klima je ovlivněné větrem, který obvykle vane od Atlantiku a tím vytváří vysoké písečné duny. Dnešní noc strávíte v kempu, který si tradičně postavíte uprostřed africké divočiny.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

10. - 11. den Swakopmund

Dnešní den vašeho poznávacího zájezdu do Namibie by se dal nazvat "i cesta je cíl". Nečeká vás žádná výrazná dominanta dne, ale celá cesta bude zážitkem a stále bude co vidět. Po snídani vyrazíte přes národní park Namib Naukluft, který je součástí pouště Namib. Uvidíte dramatickou měsíční krajinu, která bude kontrastem písečných dun Sossusvlei. Poznáte prastaré rostliny welwitschie, které jako jediné dokáží přežít místní suché podnebí a uchovat si zelenou barvu po celý rok. Vypadají... zvláštně. Uvidíte sami. Přijedete do pobřežního městečka Walwis Bay, kde se vám otevře krásný výhled na Atlantský oceán. Krátce si městečko prohlédnete a už bude chybět jen "malý" skok do pobřežního města Swakopmund - cíle dnešního 260 km dlouhého putování. Ve Swakopmundu vás čekají dvě noci v pohodlí lodže. Nestavíte stany a užijete si luxusní výdobytky civilizace jako postel či koupelna. Během podvečera a dalšího dne prozkoumáte dovolenkový Swakopmund a trochu si odpočinete. Na jednu z večeří a jeden oběd zajdete společně do některé z místních hospůdek (na vlastní náklady).

Zájemci budou mít možnost vyrazit do pouště na čtyřkolkách, nebo sjíždět písečné duny na prkně (tyto volitelné aktivity nejsou v ceně zájezdu).

 • Strava: snídaně - oběd - večeře // snídaně

12. den Skeleton Coast - Brandberg

Dnes vyrazíte na nehostinné, ale nádherné a fascinující, pobřeží Koster (Skeleton Coast), kde se nacházejí vraky lodí a také tu žije kolonie tisíců lachtanů na Cape Cross. Pobřeží koster je asi nejopuštěnější místo na zemi, kde od pobřeží oceánu není stovky kilometrů nic než písečná poušť. Námořníci, kteří zde ztroskotali (a nebylo jich málo), tuto nehostinnost poznali na vlastní kůži. Ti, kteří přežili ztroskotání, měli pramalou šanci přežít a záviděli těm šťastným, kteří se utopili. Přejít poušť rozpálenou sluncem je nemožné. O to obdivuhodnější byla schopnost místních Křováků v tomto podnebí žít a zajistit si vodu a jídlo. Uvidíte sami a všichni budete vnitřně obdivovat tento národ, který nazýváme "primitivním".

Z pobřeží Koster zamíříte znovu do vnitrozemí. Naše další zastávka bude pohoří Brandberg. Vrcholek Königstein se tyčí do výše 2.573 metrů nad mořem a je nejvyšší horou Namibie. Ve stínu hor budete kempovat ve vyschlém korytě řeky, kudy často procházejí pouštní sloni. Čeká vás výšlap na kopec, kde si prohlédnete skalní kresby, jejichž stáří je odhadováno na 2000 let. Zažijete další západ slunce, kdy budete obdivovat hru světel a stínů namibijské pouště. Dnes ujedeme zhruba 330 km.

Brandberg je pojmenován podle efektu, který vytváří zapadající slunce na jeho západní straně. Západy a východy slunce jsou tu prý nejkrásnější v celé Namibii. Jeho nejvyšší vrcholek - Königstein, se vypíná ve výšce 2.573 m. Svojí výškou se tento vrchol zařadil na třetí místo v Africe. Brandberg ukrývá ve svých skalách tisíce afrických nejkrásnějších prehistorických maleb a rytin starých 2.000 let, z nich nejznámější je White Lady (Bílá paní). Ne náhodou byl Brandberg vyhlášen národní památkou. Masiv byl vytvořen ze žuly, která byla před 120 milióny let vytlačena sopečnou činností. Pohoří má svůj vlastní ekosystém, který zahrnuje jedinečné rostliny, které jinde nenajdete - např. branderbergskou akácii.
 • Strava: snídaně - oběd - večeře

13. - 14. den Národní park Etosha

Tyto dva dny vašeho poznávacího zájezdu do Namibie strávíte v jejím nejznámějším národním parku Etosha a užijete si safari. Safari v NP Etosha bude jedním z vrcholů vaší namibijské expedice. Safari v Etoshi je jedinečné, nádherné a jen těžko srovnatelné se safari v jiných afrických zemích. Uvidíte sami. Jeden večer strávíte pozorováním zvěře u osvětleného napajedla a na večeři si zajdete do restaurace v kempu (na vlastní náklady). Cesta do NP Etosha je dlouhá zhruba 310 km. Odměnou vám bude další celý den strávený v národním parku na safari.

Tajemná Etosha je jako archa Noemova. V období sucha se můžete usadit u některého z napajedel a celá Afrika přijde za vámi. Stačí si jen vybrat tu správnou polohu ve vztahu ke slunci a vaše srdce milovníka divokých zvířat nebo srdce fotografa se zblázní radostí. Přečtěte si více o Etoshe v našem článku.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře // snídaně - oběd

15. den Etosha - Waterberg

Ráno vás čeká ještě poslední safari v NP Etosha a odsud se pak vydáte na jih do národního parku Waterberg Plateau. Tento obrovský masiv z pískovce je dlouhý 50 kilometrů a 16 km široký. Izolovaná náhorní plošina je domovem mnoha druhů zvěře a více než 200 druhů ptactva. Z Etoshi je to sem zhruba 310 km.
Odpoledne se vydáte na procházku na kopec, odměnou za námahu bude nádherný výhled do nekonečné pouště Kalahari. Dalo by se říci, že výhled z náhorní plošiny je pohledem pro bohy. Pod vámi bude jen prostor a prostor a prostor Namibie... Dnešní večer bude mít další punc jedinečnosti - čeká vás totiž poslední noc afrického kempování.

Waterberg Plateau se rozprostírá na pískovcové plošině Etjo, ve výšce 150 m nad planinami. Celková rozloha parku činí 405 km2. Park byl založen v r. 1972, původně jako útočiště pro ohrožené druhy zvěře z oblastí Kavango a Caprivi. Příroda vytvořila na tomto území vskutku zajímavé a působivé dílo. Dešťová voda prosakovala pískovcovými vrstvami a vytvořila spoustu potůčků a napajedel pro divokou zvířenu. Uchvátí vás zvláštní zbarvení zdejší půdy - připomíná pálené cihly. Na vrcholu plošiny zůstaly viditelné dinosauří stopy. Dostatek vody na vrcholu plošiny ovlivnil i vegetaci, která se mění ze suché savany porostlé akáciemi v zelenou subtropickou vegetaci se stromy a zelenými pláněmi.Park stále plní svoji funkci záchranného místa ohrožených druhů. V parku má své útočiště 25 druhů zvěře a přes 200 druhů ptáků. Najdete zde černé a bílé nosorožce, antilopy, komby ušaté, buvoly, kudu, divoké psy, leopardy, gepardy atd. Na hoře Okarakuvisa sídlí populace vzácných kondorů. Je to jediné místo v Namibii, kde je můžete nalézt. V padesátých letech byli skoro vyhubeni kvůli insekticidům, které farmáři používali v boji s hraboši. Dramatický úbytek kondorů a supů byl naštěstí zastaven díky cílenému programu náhradní potravy.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

16. den Windhoek

Vstanete časně ráno, sbalíte naposledy kemp a čeká vás návrat do civilizace. Cesta do Windhoeku potrvá asi 5 hodin (296 km) a do hlavního města byste měli dorazit okolo 13. hodiny. Vaše namibijské putování končí...

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

Termíny


8. 3. - 23. 3. 2020

19. 4. - 4. 5. 2020

10. 5. - 25. 5. 2020

21. 6. - 6. 7. 2020

12. 7. - 27. 7. 2020

23. 8. - 7. 9. 2020

13. 9. - 28. 9. 2020

25. 10. - 9. 11. 2020

6. 12. - 21. 12. 2020


Cena je uvedena za expedici bez mezinárodních letenek a dalších služeb. Cena zahrnuje program, stravování a další služby dle programu. Letenky na požádání zajistíme - ceny dle aktuální dostupnosti.


50.500 Kč

50.500 Kč

50.500 Kč

50.500 Kč

50.500 Kč

50.500 Kč

50.500 Kč

50.500 Kč

50.500 Kč
Zaujal vás náš program, ale nechcete kempovat a stavět stan nebo spát pod otevřenou oblohou? Podívejte se na stejný zájezd, kde ale bydlíte v lodžích, spíte v posteli a užíváte si Nambii ve větším pohodlí. Program a informace najdete zde. 

Poptávka / rezervace

Vyplňte základní údaje a my se vám ozveme zpět