Kempování v Botswaně

Africké dobrodružství s anglickým průvodcem

Ta pravá Afrika

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou.

Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. Téměř čtvrtinu území Botswany tvoří přírodní rezervace a tyto odlehlé oblasti divočiny jsou považovány za jedno z nejlepších safari v Africe. Během expedice do Botswany navštívíte solnou pánev Makgadikgadi, deltu Okavango, poznáte i NP Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády. Pocestujete opravdovým přírodním rájem pro každého cestovatele i fotografa.

Program

1. den Johannesburg - Kalahari

Časně ráno se vyrazíte vaším expedičním náklaďákem z Johannesburgu směrem na západ. Budete projíždět malebnou krajinou po úpatí pohoří Magaliesberg a u Lobatse překročíte hranici s Botswanou. Jihoafrické kopečky se pomalu začnou vytrácet a dostanete se na nekonečné pláně Kalahari. V pozdním odpoledni dorazíte do kempu poblíž města Kang. Postavíte si stany a čeká na vás příjemný bar s restaurací, kde si dáte večeři. Dnes je oběd a večeře na vlastní náklady.

Už dnes můžete poznat zrádnost písku v Kalagari a zapadnout...

2. den Kalahari - po stopách křováků

Budete vstávat časně ráno a odměnou za to vám bude snídaně s pohledem na nádherný východ slunce v Kalahari. Po snídani se vydáte do Ghanzi, které je domovem posledních tradičních příslušníku kmene křováků. Do vašeho dalšího kempu dorazíte po poledni. Oběd bude připraven ve vaší polní kuchyni v náklaďáku a po obědě vás čeká siesta. Odpoledne vás přijdou vyzvednout křováci a pod jejich vedením se vydáte na pěší procházku do buše. Ukážou vám, jak přežívají v těchto nehostinných podmínkách, které byliny a keře se používají jako léky a které se zase dají konzumovat.
Po procházce se vrátíte do kempu, kde vás čeká večeře, posezení kolem ohně a další noc pod nekonečným africkým nebem plným hvězd.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

3. - 5. den Delta Okavango

Dnes se expedice do Botswany přesune do delty řeky Okavango. Kalahari opustíte časně ráno a budete pokračovat Botswanou na sever. Kolem poledne dorazíte k řece Okavango. Tady vás čeká oběd z vaší polní kuchyně v náklaďáku, po něm naložíte na člun zásoby a věci na tři noci a vyrazíte do nitra delty. Náklaďák zůstane zaparkovaný na pevnině a vás čeká přibližně tříhodinová cesta rychlým člunem do nitra vodního království. Řeka se klikatí a větví, budou vás obklopovat lesy papyrusů a rákosu, sem tam přerušené ostrůvky palem. Jak budete pronikat hlouběji do nitra delty, kanálů bude přibývat a řeka se bude zužovat. Cestu vám zpestří pozorování neuvěřitelného množství vodního ptactva a také stálých obyvatel místního toku - krokodýlů nilských.
Na ostrově vás čeká pohodlné ubytování v jednoduchých chatkách, kde strávíte následující tři noci. Během těchto dní budete poznávat krásy panenské africké přírody jak při pěších vycházkách, tak i tradičním způsobem na kánoích mokoro.
Se skleničkou v ruce si vychutnáte jedinečné západy slunce nad lagunou a budete usínat příjemně unavení za zpěvu žab.snídaně - oběd - večeře

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

Okavango, mohutná řeka, která ústí vnitrozemskou deltou do pouště Kalahari, vytváří unikátní ekosystém s neuvěřitelným množstvím rostlin i zvěře. Milovníci ptactva by těžko hledali vhodnější místo na pozorování a fotografování opeřenců. Okavango je řeka, která nedoteče do žádného oceánu... jednoduše a prostě se v Botswaně vsákne do země a vytvoří tak jedinečnou deltu Okavango.

6. den Okavango - Maun

Časně ráno začnete svojí cestu zpět do "civilizace". Ostrov opustíte opět na rychlém motorovém člunu, který vás doveze zpět k vašemu expedičnímu náklaďáku. Autem se vydáte do Maunu, "hlavního města" delty Okavango.
Odpoledne se ubytujete v pohodlí kempu na břehu řeky Boteti. Čeká vás noc v prostorných pevných stanech a k dispozici budete mít také bazén, dobře zásobený bar a restauraci.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

7. - 10. den Rezervace Moremi / Savuti / Chobe

Ráno zanecháte svůj expediční náklaďák v bezpečí kempu v Maunu a přesednete do otevřeného terénního vozidla. Vaše první zastávka bude v Maunu, kde doplníte zásoby jídla a pití na následující čtyři dny a odsud budete pokračovat na sever do národních parků.
Před sebou máte pět dní klasického safari. Budete cestovat expedičním terénním vozidlem, ze kterého budete mít díky jeho výšce při safari jedinečný výhled.
Během těchto dní projedete rezervace Moremi, Chobe a Savuti, každý večer budete nocovat v tábořišti uprostřed divočiny. Po večeři si sednete se skleničkou kolem ohně a za zvuků usínající buše proberete zážitky z celého dne.
Jak budete projíždět národními parky, vegetace se bude neustále měnit, od otevřených plání na obzoru lemovaných palmami, přes mokřady, až po husté porosty mopane a akácií. Každou noc budete kempovat v panenské a odlehlé přírodě, bez jakýchkoliv rušivých vlivů civilizace. V každém tábořišti po vás zbydou jen vaše stopy.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

11. den Maun

Dnes vás čeká poslední ranní safari a pomalu se vydáte zpět do Maunu, kde se zastavíte na oběd (na vlastní náklady). Po obědě budete mít jedinečnou příležitost dopřát si vyhlídkový let malým letadlem nad deltou Okavango. (není v ceně zájezdu).
V pozdním odpoledni dorazíte do kempu, kde vás opět čeká pohodlí pevných stanů, večeře a zázemí kempu.

  • Strava: snídaně - večeře

12. den Makgadikgadi

Dopoledne budete mít volné, po dosavadním náročném programu můžete využít půl dne k relaxaci v zahradě u bazénu. Po obědě v kempu vyrazíte na východ na území solných plání Makgadikgadi. Kromě nekonečného prostoru budete překvapeni tím, kolik ptactva a další zvěře adaptované na život v těchto nehostinných pouštních podmínkách zde můžete spatřit. Pojedete na odlehlé místo, kde se utáboříte a budete si užívat klid a nekonečné obzory kolem nás.
Přestože si můžete postavit stan, rozhodně doporučujeme vyzkoušet noc přímo pod nekonečným africkým nebem!

  • Strava: oběd - večeře

13. den Řeka Chobe - Victoria Falls

Ráno si vychutnáte jedinečný východ slunce nad solnou pánví, sbalíte kemp a vydáte se na sever do Kasane. Opustíte pláně, čeká vás majestátní řeka Chobe. Tato oblast je známá obrovskými stády slonů a další zvěře, která chodí pít do řeky. Odpoledne vás čeká vyjížďka lodí po řece v národním parku Chobe, kdy se budete snažit dostat do blízkosti zvěře na březích řeky i ostrovech.
Odpoledne překročíte hranici do Zimbabwe, přejedete do Victoria Falls, kde se ubytujete na další dvě noci v pohodlné lodgi.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

14. den Viktoriiny vodopády

Dnes se podíváte na jeden z přírodních divů světa - Viktoriiny vodopády. Jsou na seznamu světového dědictví organizace UNESCO. Jejich šířka je přes 1700 metrů a voda padá z více než stometrové výšky.
Zbytek dne můžete věnovat různým aktivitám, které se zde nabízejí (výlet vrtulníkem nad vodopády, lodí po řece Zambezi, raftování, bungee dumping, safari na slonech...). Tyto aktivity nejsou v ceně programu.
Na večeři si zajdete společně do restaurace (na vlastní náklady).

  • Strava: snídaně

15. den Victoria Falls - Francistown

Vydáte se zpět do Botswany a budete pokračovat na jih k městu Francistown. Čeká vás poslední noc v kempování v Botswaně.

  • Strava: snídaně - oběd - večeře

16. den Francistown - Johannesburg

Vaše africké dobrodružství je u konce, přejedete řeku Limpopo a vrátíte se zpět do Jihoafrické republiky. V podvečer dorazíte zpět do Johannesburgu.

Termíny a ceny


Vyrážíme každou sobotu po celý rok

1. 1. - 30. 6. 2020

1. 7. - 31. 12. 2020Botswana na pohodu s ubytováním v lodžích (každé druhé úterý po celý rok)

(žádné stavění stanů, žádný spacák... SKUPINA MAXIMÁLNĚ 12 os.)

1. 1. - 30. 6. 2020

1. 7. - 31. 12. 2020


Uvedená cena je bez letenky a ubytování před a po expedici. Cena zahrnuje vše dle programu včetně stravování, vstupů do národních parků a rezervací a zážitků. Letenky na požádání zajistíme - ceny dle aktuální dostupnosti.58.500 Kč
60.900 Kč

76.900 Kč
79.500 Kč


Poptávka / rezervace

Vyplňte základní údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.