Keňa a Tanzánie

Expedice Východní Afrika 

Keňa a Tanzánie s anglicky mluícím průvodcem

Expediční cesta do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte nejslavnější národní parky a rezervace, přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty. Uvidíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i "hlavní město" safari Arushu.

V ceně našeho zájezdu jsou, kromě stravy, také veškeré vstupy do národních parků v Keni i Tanzánii v hodnotě cca 15.700 Kč (680 USD). Když budete porovnávat konkurenční nabídky, ptejte se, ať nejste na místě překvapeni. Pozor na věty jako: "dnes se podíváme do kráteru Ngorongoro...". To může znamenat, že z věnce okolo kráteru (mimo rezervaci, žádné safari) se podíváte dolů do kráteru. A když se budete chtít "podívat do kráteru", tj. sjet dolů do národního parku na safari, tak to už v ceně nemusíte mít. A rozdíl v tomto slovíčkaření je cca 200 USD/os. S námi jedete na safari dovnitř kráteru a veškeré poplatky jsou zahrnuty v ceně. Proto se při porovnávání nabídek ptejte, ptejte a ptejte...

Program


1. den Nairobi

Během dne příjezd do Nairobi a ubytování v hotelu. Pro ty, kteří přijedou ráno, je možné zajistit fakultativní výlety. V 18 hodin se sejdete se svými spolucestujícími a průvodcem na informační schůzce a poté společně vyrazíte na večeři (na vlastní náklady).

2. den Velká příkopová propadlina

Nairobi necháte za sebou a pojedete na sever. Vystoupáte až na kraj náhorní planiny, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Velkou příkopovou propadlinu. Poté sjedete dolů do údolí, bude vás obklopovat jezerní krajina plná růžových plameňáků a dalšího ptactva, kteří se shromažďují v této oblasti. Pojedete kolem jezera Elementaita (méně známé, ale také méně turistické jezero než je Nakuru), v jehož blízkosti budete první noc kempovat.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

3. den Jezero Naivasha Keňa

Dnešní přejezd bude krátký, utáboříte se ve stínu akácií na břehu jezera Naivasha. Postavíte kemp a budete mít čas na relaxaci, pozorování hrochů a nádherné okolní přírody.Odpoledne navštívíte Elsamere - domov Joy a George Adamsových, ve kterém je dnes muzeum, kde se u odpoledního čaje dozvíte mnoho zajímavostí o životě Joy Adamsové. Tato úžasná dáma pochází z Opavy a svůj život zasvětila projektům souvisejícím s ochranou přírody.
Navečer se vrátíte do svého kempu.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

4. den Masai Mara

Dnes vyrazíte keňskou divočinou na jih, pojedete po méně frekventovaných cestách přes řadu masajských vesnic do světoznámé rezervace Masai Mara.
Ubytujete se v Mara River Lodge, která je postavená na břehu řeky Mara na hranici rezervace Masai Mara a Mara Conservancy.
V pohodlí lodge strávíte následující dvě noci.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

5. den Masai Mara

Vstanete časně ráno a vyrazíte na safari do Masai Mara. Tato rezervace je známá velkými stády zvěře a všudypřítomným výskytem predátorů. Oběd budete mít formou pikniku na břehu řeky Mara, která je domovem hrochů a krokodýlů.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

Maasai Mara je nejznámější rezervací nejen v Keni, ale v celé Africe a je proslulá zejména velkou migrací pakoňů a zeber a výjimečnou populací kočkovitých šelem. Najdete zde téměř 100 druhů savců a na 500 ptačích druhů. Pokud chcete spatřit lva při lovu, jste na správném místě. Neuvěřitelná krajina rezervace je tvořena otevřenými planinami, které protíná řeka Mara a její přítoky. Koncentrace zvěře je zde opravdu vysoká a čekají vás zde nezapomenutelné zážitky.

6. den Viktoriino jezero Tanzanie

Dnes se váš poznávací zájezd do Východní Afriky přesune z Keni do Tanzanie. Sestoupíte ke břehům Viktoriina jezera - největšího jezera afrického kontinentu. Toto jezero je součástí Velké příkopové propadliny a poskytuje obživu mnoha lidem žijícím v jeho blízkosti. Budete mít čas zajít si na místní trh, podívat se na čerstvé úlovky rybářů a večer si zajdete na večeři do jedné z místních restaurací (na vlastní náklady).

 • Strava: snídaně - oběd

Viktoriino jezero se nachází na území Keni, Tanzanie a Ugandy. Je druhým největším sladkovodním jezerm na světě, největším jezerem v Africe a také hlavním a celoročním zdrojem řeky Nil. Jezerní oblast je hustě osídlena a tak jezero poskytuje obživu téměř třiceti miliónům lidí. Bohužel došlo k dramatickému úhynu ryb za poslední století především kvůli vysazení okouna nilského, a tak z původnch pěti set druhů jich zbylo pouhé dvě stovky.

7. den Serengeti Tanzanie

Po snídani se od Viktoriina jezera přesunete do Serengeti - jedné z nejproslulejších rezervací v Africe. V Serengeti najdete rozlehlé travnaté pláně s typickými akáciemi rozesetými v krajině. Díky nekonečným pláním tu žijí veliká stáda zvěře, která jsou doprovázena predátory. Je-li nějaký park synonymem pro typickou africkou krajinu, pak je to Serengeti. Projedete park od západu na východ a noc strávíme v tábořišti v oblasti Seronera.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

Legendární park Serengeti , jistě není potřeba příliš představovat. Je zapsán do seznamu přírodních památek UNESCO. Byl založen roku 1951 a asi nejvíce ho proslavil Bernhard Grzimek s jeho synem. Napsali o Serengeti knihu a natočili světoznámý stejnojmenný film "Serengeti nesmí zemřít", který byl oceněn Oscarem. Serengeti znamená v jazyce Masajů "nekonečné pláně" a sami zjistíte, že je to název opravdu trefný.
Každoročně se zde odehrává jeden ze zázraků přírody - velká migrace více než dvou a půl miliónu pakoní, gazel a zeber, která je největším stěhování savců na naší planetě. Dalšími důležitými herci tohoto představení přírody jsou šelmy, pro které jsou stáda jakousi pojízdnou restaurací. V období od prosince do dubna se zvěř usídlí na pláních Serengeti a západní části oblasti Ngorongoro a této přestávky využívají samice pakoňů, aby během velmi krátké doby přivedly na svět svá mláďata, kterých se najednou narodí kolem půl milionu (obvykle od ledna do března). Mnoho z těchto mláďat se stane potravou šelem, ale silnější kusy jsou již v dubnu schopny se stádem zahájit každoroční pouť na sever. Z tohoto důvodu je období od konce ledna do března nejvhodnějším k návštěvě této části Serengeti a každý milovník fantastické africké přírody by si neměl toto divadlo alespoň jednou za život nechat ujít.

8. den Serengeti - celodenní safari Tanzanie

S rozbřeskem dne vstanete a čeká vás celodenní safari v tomto úžasném národním parku. Čeká vás celodenní putování tímto parkem a hledání dobrodružství. Safari je pokaždé jiné a vždy vzrušující a zábavné. Nikdy nevíte, co vás potká... 

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

9. den Kráter Ngorongoro Tanzanie

Čeká vás ještě ranní safari v národním parku Serengeti a pak se přesunete přes hranici mezi národními parky do sousední chráněné oblasti Ngorongoro. Budete projíždět krásnou krajinou a cestu vám zpestří okolní africké divadlo: mezi divokou zvěří vodí Masajové svá stáda dobytka na pastvu, přesně tak, jakou jsou zvyklí po staletí...
Dnes večer budete kempovat v kempu Simba, který je přímo na okraji kráteru Ngorongoro. Naskytne se vám odsud jedinečný výhled do kráteru. 

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

Kráter Ngorongoro
Když se před 2,5 milióny let zřítil vulkán, zanechal po sobě obrovský kráter, v němž se dnes nachází největší koncentrace velkých savců na světě - žije jich tu na 30 000. Kráter je 600 metrů hluboký s průměrem přibližně 20 km. Jedná se o největší neporušenou a nezatopenou kalderu na světě. Na dně kráteru najdete zásadité jezírko Makadi, které se v období sucha zbarví do růžova hejny plameňáků. Najdete zde i rozlehlý akáciový porost, křoviny, travnaté pláně i močály. Tento přírodní div je samozřejmě zapsán na seznamu přírodního dědictví organizace UNESCO. Najdete zde velké množství býložravců, mimo jiné pakoně, zebry, buvoly, gazely, antilopy losí, prasata bradavičnatá a samozřejmě také slony a nosorožce. S nimi zde samozřejmě prostor sdílejí šelmy, velmi běžně jsou zde k vidění lvi, hyeny a šakali.

10. den Kráter Ngorongoro - celodenní safari Tanzanie

Se svítáním necháte svůj náklaďák za zády, přesednete do menších terénních vozů 4x4, abyste sjeli na dno kráteru (vstup do kráteru je v ceně zájezdu - s poplatkem za auto stojí cca 200 USD). Koncentrace zvěře na tomto území odpovídajícího svojí rozlohou přibližně rozloze našeho hlavního města je neuvěřitelná. Safari v kráteru Ngorongoro je těžko překonatelné, budete mít možnost zde spatřit velikou většinu afrických savců včetně ohroženého nosorožce dvourohého (černého).
Po safari se vrátíte do kempu Simba na oběd a po obědě se vydáte na další cestu. Opustíte chráněné území Ngorongoro a sjedete z horské oblasti. Váš další kemp si postavíte přímo mezi Masaji.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

11. den Arusha Tanzanie

Vstanete časně ráno a vydáte se na cestu do Arushi, města ležícího na úpatí Mt. Meru. Odpoledne budete mít čas na prohlídku městečka a jeho trhů. Poslední noc budete kempovat v Arushe.
Večer si společně zajdete na večeři do jedné z místních restaurací (na vlastní náklady).

 • Strava: snídaně

12. den Transfer do Nairobi Keňa

Po snídani se vydáte na cestu, kterou dokončíte celý okruh Východní Afrikou. (Tento transfer může být zajištěn i autobusem).
Čeká vás cesta krásnou krajinou s nádhernými výhledy, za jasného dne můžete spatřit i nejvyšší africkou horu, Kilimandžáro.
Cestou zpět budou klienti, kteří odlétají tento den vysazeni na letišti v Nairobi, ostatní v centru města.

 • Strava: snídaně


Termíny a cenyVyrážíme každou druhou sobotu 

2020Cena je uvedena za expedici bez mezinárodní letenky a ubytování před/po expedici.


Naše cena zahrnuje veškeré vstupy do národních parků a soukromým rezervací v rámci zájezdu v hodnotě cca 680,- USD. Při porovnávání konkurenčních nabídek se proto ptejte, zda i tyto nabídky vstupy a safari zahrnují.62.900 Kč


Poptávka / rezervace

Vyplňte základní údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.