Východní Afrika s českým průvodcem

Expedice do Keni a Tanzanie

Expedice Východní Afrika s českým průvodcem

Naše expedice do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíme světoznámé parky, a přesto se budeme pohybovat i mimo hlavní turistické cesty. Vystoupáme na vyhaslou sopku Longonot, uvidíme jezero Velké příkopové propadliny Naivasha vč. plavby po jeho hladitě, navštívíme rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti , zažijeme safari 4x4 uvnitř kráteru Ngorongoro, poznáme masajskou vesnici i "hlavní město" safari Arushu.

V ceně našeho zájezdu jsou, kromě stravy, také veškeré vstupy do národních parků v Keni i Tanzánii v hodnotě cca 15.700 Kč (680 USD). Když budete porovnávat konkurenční nabídky, ptejte se, ať nejste na místě překvapeni. Pozor na věty jako: "dnes se podíváme do kráteru Ngorongoro...". To může znamenat, že z věnce okolo kráteru (mimo rezervaci, žádné safari) se podíváte dolů do kráteru. A když se budete chtít "podívat do kráteru", tj. sjet dolů do národního parku na safari, tak to už v ceně nemusíte mít. A rozdíl v tomto slovíčkaření je cca 200 USD/os. S námi jedete na safari dovnitř kráteru a veškeré poplatky jsou zahrnuty v ceně. Proto se při porovnávání nabídek ptejte, ptejte a ptejte...

Program

1. den Odlet

Po setkání na letišti v Praze odletíte pravidelnou linkou do Nairobi (v případě zájmu je možné zajistit letenku z Vídně). Po celních formalitách se setkáme s řidičem, který nás odveze nás do hotelu.

2. den Nairobi

Během dne se projdeme po městě, nakoupíme

a je možné zajistit fakultativní výlety. V 18 hodin se sejdeme s naším místním průvodcem na informační schůzce a poté společně vyrazíme na večeři (na vlastní náklady).

3. den Trek na sopku Longonot, plameňáci u jezera Naivasha

Nairobi necháme za sebou a pojedeme na sever. Od Nairobi budeme stoupat na náhorní planinu, odkud se nám naskytne nádherný výhled na Velkou příkopovou propadlinu. Dorazíme k vyhaslé sopce Longonot v národním parku Mount Longonot, kde by byla škoda nevyšlápnout si to nahoru. Teprve shora se nám naskytne fantastický výhled do okolní krajiny. Při treku se budeme rozhlížet, zda neuvidíme první zvěř na naší expedici po východní Africe. Po treku, během kterého si dáme oběd, dojedeme krátký úsek cesty k místu našeho prvního kempování - k jezeru Naivasha. Obklopí nás jezerní krajina plná růžových plameňáků a dalšího ptactva, kteří se shromažďují v této oblasti. U ohně si dáme večeři a prožijeme náš první večer pod nekonečnou africkou oblohou.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

4. den NP Hells Gate, plavba po jezeru Naivasha

Po snídani v kempu budeme pokračovat v objevování Afriky. Popojedeme "za roh" do slavného národního parku Hells Gate, kde se před námi otevřou úchvatné skalnaté masívy vystupující z rovinaté krajiny. Překvapí nás úzké dramatické soutěsky mezi skalami, které prozkoumáme zblízka. A to vše na pozadí divoké africké přírody - možná uvidíme zebry, žirafy, buvoly... Na oběd se vrátíme do našeho kempu u jezera Naivasha. Po obědě vyrazíme na plavbu lodí. Během plavby po jezeře Naivasha budeme mít šanci vidět krajinu z jiné perspektivy. A třeba uvidíme i hrochy a spoustu ptáků. Odpoledne ještě stihneme navštívit Elsamere - domov Joy a George Adamsových, ve kterém je dnes muzeum, kde se u odpoledního čaje dozvíme zajímavosti o životě Joy Adamsové. Tato úžasná dáma pochází z Opavy a svůj život zasvětila projektům souvisejícím s ochranou přírody. Navečer se vrátíme do našeho kempu.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

5. den Masai Mara

Dnes vyrazíme keňskou divočinou na jih. Opustíme hlavní silnice, kde se pohybují turisté, a pojedeme po méně frekventovaných vesnických cestách (o silnicích se tu nedá mluvit) přes řadu masajských vesnic do světoznámé rezervace Masai Mara. O dnešním dni se dá říct, že "i cesta je cíl". Náš kemp na další dvě noci si postavíme na hranici rezervace Masai Mara a Mara Conservancy. Večer si u ohně uvaříme a budeme si užívat ticho (nebo hluk) africké noci.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

6. den Masai Mara

Vstaneme časně ráno a vyrazíme na celodenní safari do NP Masai Mara. Tato rezervace je známá velkými stády zvěře a všudypřítomným výskytem predátorů. Oběd budeme mít formou pikniku na břehu řeky Mara, která je domovem mnoha hrochů a krokodýlů. Navečer se vrátíme zpět do našeho kempu.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

Masai Mara je nejznámější rezervací nejen v Keni, ale v celé Africe a je proslulá zejména velkou migrací pakoňů a zeber a výjimečnou populací kočkovitých šelem. Najdete zde téměř 100 druhů savců a na 500 ptačích druhů. Pokud chcete spatřit lva při lovu, jste na správném místě. Neuvěřitelná krajina rezervace je tvořena otevřenými planinami, které protíná řeka Mara a její přítoky. Koncentrace zvěře je zde opravdu vysoká a čekají vás zde nezapomenutelné zážitky.

7. den Viktoriino jezero

Dnes se náš poznávací zájezd do Východní Afriky přesune z Keni do Tanzanie. Sestoupíme ke břehům Viktoriina jezera - největšího jezera afrického kontinentu. Toto jezero je součástí Velké příkopové propadliny a poskytuje obživu mnoha lidem žijícím v jeho blízkosti. Budeme mít čas zajít si na místní trh, podívat se na čerstvé úlovky rybářů a večer si zajdeme na večeři do jedné z místních restaurací (na vlastní náklady).

 • Strava: snídaně - oběd

Viktoriino jezero se nachází na území Keni, Tanzanie a Ugandy. Je druhým největším sladkovodním jezerem na světě, největším jezerem v Africe a také hlavním a celoročním zdrojem řeky Nil. Jezerní oblast je hustě osídlena a tak jezero poskytuje obživu téměř třiceti miliónům lidí. Bohužel došlo k dramatickému úhynu ryb za poslední století především kvůli vysazení okouna nilského, a tak z původních pěti set druhů jich zbylo pouhé dvě stovky.

8. den Serengeti

Dnes se od Viktoriina jezera přesuneme do Serengeti - jedné z nejproslulejších rezervací v Africe. Můžeme zde pozorovat veliká stáda zvěře, která jsou doprovázena četnými predátory, mnoho druhů ptactva a nekonečné travnaté pláně poseté akáciemi. Projedete park od západu na východ a noc strávíme v kempu Seronera.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

Legendární park Serengeti, jistě není potřeba příliš představovat. Je zapsán do seznamu přírodních památek UNESCO. Byl založen roku 1951 a asi nejvíce ho proslavil Bernhard Grzimek s jeho synem. Napsali o Serengeti knihu a natočili světoznámý stejnojmenný film "Serengeti nesmí zemřít", který byl oceněn Oscarem. Serengeti znamená v jazyce Masajů "nekonečné pláně" a sami zjistíte, že je to název opravdu trefný.

Každoročně se zde odehrává jeden ze zázraků přírody - velká migrace více než dvou a půl miliónu pakoní, gazel a zeber, která je největším stěhování savců na naší planetě. Dalšími důležitými herci tohoto představení přírody jsou šelmy, pro které jsou stáda jakousi pojízdnou restaurací. V období od prosince do dubna se zvěř usídlí na pláních Serengeti a západní části oblasti Ngorongoro a této přestávky využívají samice pakoňů, aby během velmi krátké doby přivedly na svět svá mláďata, kterých se najednou narodí kolem půl milionu (obvykle od ledna do března). Mnoho z těchto mláďat se stane potravou šelem, ale silnější kusy jsou již v dubnu schopny se stádem zahájit každoroční pouť na sever. Z tohoto důvodu je období od konce ledna do března nejvhodnějším k návštěvě této části Serengeti a každý milovník fantastické africké přírody by si neměl toto divadlo alespoň jednou za život nechat ujít.

9. den Serengeti - kráter Ngorongoro

Čeká nás ještě ranní safari v národním parku Serengeti a pak se přesuneme do sousední chráněné oblasti Ngorongoro. Budeme projíždět krásnou krajinou a cestu nám zpestří okolní africké divadlo: mezi divokou zvěří vodí Masajové svá stáda dobytka na pastvu, přesně tak, jakou jsou zvyklí po staletí... Dnes večer budeme kempovat v kempu Simba, který je přímo na okraji kráteru Ngorongoro. Naskytne se nám odsud jedinečný výhled do kráteru.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

10. den Kráter Ngorongoro - Masajové

Se svítáním sjedeme terénními vozy na dno kráteru a čeká nás jedinečná podívaná. Koncentrace zvěře na tomto území odpovídajícího svojí rozlohou přibližně rozloze našeho hlavního města je neuvěřitelná. Safari v kráteru kráter Ngorongoro je těžko překonatelné, budeme mít možnost zde spatřit velikou většinu afrických savců včetně ohroženého nosorožce dvourohého (černého).
Po safari se vrátíme do kempu Simba na oběd a po obědě se vydáme na cestu dál. Opustíme chráněné území Ngorongoro a sjedeme z horské oblasti. Náš další kemp si postavíme přímo mezi Masaji a v něm strávíme následující dvě noci.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

Kráter Ngorongoro
Když se před 2,5 milióny let zřítil vulkán, zanechal po sobě obrovský kráter, v němž se dnes nachází největší koncentrace velkých savců na světě - žije jich tu na 30 000. Kráter je 600 metrů hluboký s průměrem přibližně 20 km. Jedná se o největší neporušenou a nezatopenou kalderu na světě. Na dně kráteru najdete zásadité jezírko Makadi, které se v období sucha zbarví do růžova hejny plameňáků. Najdete zde i rozlehlý akáciový porost, křoviny, travnaté pláně i močály. Tento přírodní div je samozřejmě zapsán na seznamu přírodního dědictví organizace UNESCO. Najdete zde velké množství býložravců, mimo jiné pakoně, zebry, buvoly, gazely, antilopy losí, prasata bradavičnatá a samozřejmě také slony a nosorožce. S nimi zde samozřejmě prostor sdílejí šelmy, velmi běžně jsou zde k vidění lvi, hyeny a šakali.

11. den Masajové

Dnes nás čeká pěší výlet do vesnice a okolí. Zažijeme unikátní masajskou kulturu na vlastní kůži, budeme mít možnost nakoupit si na tržišti a seznámit se blíže s tradičním způsobem života tohoto hrdého afrického kmene.

 • Strava: snídaně - oběd - večeře

12. den Arusha

Vstaneme časně ráno a vydáme se na cestu do Arushi, města ležícího na úpatí Mt. Meru. Odpoledne budeme mít čas na prohlídku městečka a jeho trhů. Poslední noc budeme kempovat v Arushe. Večer si společně zajdeme na večeři do jedné z místních restaurací (na vlastní náklady)... nastává loučení s Afrikou.

 • Strava: snídaně

13. den Transfer do Nairobi

Po snídani se vydáme na cestu, kterou zakončíme celý okruh Východní Afrikou. Čeká nás cesta krásnou krajinou s nádhernými výhledy, za jasného dne můžeme spatřit i nejvyšší africkou horu Kilimandžáro. Dojedeme do Nairobi a večer odletíme domů.

 • Strava: snídaně

14. den Přílet do Prahy


Termíny a ceny


Expedice Východní Afrika s českým průvodcem


23. 10. - 5. 11. 2020


Naše cena zahrnuje veškeré vstupy do národních parků a soukromým rezervací v rámci zájezdu v hodnotě cca 680,- USD. Při porovnávání konkurenčních nabídek se proto ptejte, zda i tyto nabídky vstupy a safari zahrnují.


Je vás skupinka 6 a více osob? Napište nám a zájezd připravíme ve vámi vybraném termínu.99.990,- Kč

Poptávka / rezervace

Vyplňte základní údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.